5 tipů, jak vybrat vhodný sonický kartáček

Péče o zuby a ústní dutinu patří k základním hygienickým návykům, avšak je potřeba provádět ji správně. Přejet zuby párkrát kartáčkem nestačí. Důležité je provedení, doba čištění a nesmíme opomenout ani mezizubní prostory. Značně pomohou pravidelné návštěvy dentální hygieny. Obdobnou péči si ale můžete dopřávat každý den v pohodlí domova. Přesněji řečeno měli byste, neboť tím můžete předejít mnoha zdravotním problémům. 

Jakmile totiž nemáte v pořádku zuby a dásně, mohou se bakterie usazené v zánětlivých ložiscích šířit po celém těle a způsobit problémy se zdravím. A pozor! Při čištění se zaměřte nejen na zuby a mezizubní prostory, ale také na jazyk. Kromě klasických manuálních zubních kartáčků existuje na trhu rovněž bezpočet těch elektrických a zorientovat se v nich je opravdovou výzvou. Nejšetrnější, a přitom velmi účinnou péči představují kartáčky sonické, které jsou velmi vhodné i pro lidi s citlivými dásněmi a nositele rovnátek. Pojďme si tedy říci, jak si vybrat ten nejlepší právě pro vás. O svá doporučení se podělila dentální hygienistka se zaměřením na parodontologii a implantologii Šárka Havlíčková, DiS., ambasadorka značky TrueLife

Zaměřte se na výkon
V případě sonických kartáčků je výkon definován počtem kmitů za minutu, neboť sonická technologie pracuje na bázi jemných vibrací. Tímto způsobem efektivně odstraňuje plak, nečistoty i bakterie a zároveň jemně masíruje dásně. Podle dentální hygienistky Šárky Havlíčkové, DiS. je ideálních 70-80 tisíc kmitů za minutu. V případě dětských kartáčků se samozřejmě počet kmitů snižuje. Kartáčky jsou plně uzpůsobeny dětským potřebám, tělo i hlavice mají vhodnou velikost pro jejich ústa a štětiny kartáčku jsou dostatečně jemné. „Při pravidelném čištění sonickým kartáčkem docílíme bělejšího a zářivějšího úsměvu. Sonický kartáček totiž umí odstranit pigmenty, které manuální kartáček odstranit nedokáže. Hlavice by měla při kontaktu se zuby fungovat konstantní rychlostí,“ uvádí Havlíčková.

Důležitá je výdrž
Baterie sonických kartáčků zpravidla vydrží mnoho dní používání, nezřídka třeba i měsíc. Následně dle typu kartáčku buď vyměníte baterie nebo mnohem praktičtější je zvolit model dobíjecí, kde se obejdete i bez kabelů. Některé sonické kartáčky jsou dokonce vybaveny cestovním pouzdrem, v němž je zabudována nabíječka nebo nabíjecí skleničkou. Kromě baterie hleďte rovněž na výdrž hlavic, ty je třeba měnit po 2-3 měsících používání, přičemž u některých modelů indikují speciální štětinky míru opotřebení.

Cena hodně napoví
Cena je jedním z hlavních rozhodovacích indikátorů, nutno však říci, že i v nižších cenových hladinách najdete kvalitní modely. „U sonického kartáčku jde pouze o počáteční investici, dokupování náhradních hlavic není dražší než nákup manuálního kartáčku a vydrží po celou dobu 3 měsíců. Kvalitnějším čištěním navíc ušetříte za ošetření u stomatologa,“ říká Havlíčková.

Co všechno umí
Jistě, můžete si pořídit sonický kartáček pouze v základní variantě, a i tak budete spokojeni. Když už ale do elektrického kartáčku investujete, prostudujte si, jaké další funkce jednotlivé modely nabízejí. Někoho zaujme režim na bělení zubů, jiného masáž dásní. Pro lidi s citlivými dásněmi je pak více než vhodný program Sensitive. „Vždy je však potřeba dodržovat správnou techniku čištění a hlavně vybrat vhodnou hlavici tak, aby byla šetrná k vašim dásním,“ upozorňuje hygienistka Šárka Havlíčková. Zvolením určitého režimu se zpravidla upraví intenzita vibrací neboli počet kmitů. Velkým pomocníkem při čištění je funkce časovače, kdy vám kartáček ohlídá správnou dobu čištění. „Dutinu ústní rozdělujeme na čtyři kvadranty a při čištění sonickým kartáčkem přijde po 30 sekundách signál, že se máme přesunout do dalšího kvadrantu. Doba čištění je hlídaná samotným kartáčkem a po uplynutí dvou minut se sám vypne. Čištění tak má řád a my jsme schopni zuby kvalitně vyčistit,“ doplňuje Havlíčková. 

Měl by vám padnout do ruky
Ergonomiku kartáčku a jeho hmotnost byste neměli podceňovat. Je velký rozdíl, jestli si dvě minuty čistíte zuby modelem o váze 100 g nebo něčím, co váží třeba i půl kilogramu. Nezatěžujte zbytečně své zápěstí. Kartáček by vám měl do ruky hezky sednout.

Šárka Havlíčková, Dis., studovala obor zubní technik na Střední zdravotnické škole na Alšově nábřeží v Praze. Pokračovala na VOŠ, kde ukončila vzdělání jako Diplomovaná Dentální hygienistka. V oboru je od roku 2013 a od roku 2016 působí na dentální klinice Dentkomplex s.r.o, kde se zaměřuje na parodontologii a implantologii. 

TrueLife přináší spolehlivé produkty z oblasti péče o zdraví, krásu a děti té nejvyšší kvality. Při vývoji produktů využívá TrueLife těch nejmodernějších postupů a výrobky jsou následně důkladně a dlouhodobě testovány. Zároveň společnost věří v sílu jednoduchosti, a proto si zakládá na snadném a intuitivním ovládání. TrueLife zohledňuje také specifické potřeby všech zákazníků a dělá maximum pro to, aby produkty vyhovovaly konkrétním požadavkům.

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...