Jak připravit snímky k tisku: 5 kroků k lepším fotografiím

Fotografové tisknou fotografie již po staletí a poptávka po tištěných fotografiích se nesnížila ani s rozšířením digitálních fotoaparátů. Prakticky všichni fotografové někdy potřebují připravit snímky k tisku a naštěstí je to mnohem jednodušší než v minulosti. Počítače, software pro zpracování textu, barevné tiskárny a software pro úpravu fotografií, to vše výrazně zjednodušilo tvorbu digitálního snímku. Přesto existuje několik tipů, které vám mohou pomoci vylepšit vaše fotografie před odesláním k tisku. Pamatujte - obrázek možná vydá za tisíc slov, ale první dojem z vaší fotografie zůstane navždy. Nedovolte, aby vaše fotografie udělaly na potenciální zaměstnavatele nebo budoucí partnery špatný první dojem. Přečtěte si, jak vylepšit své snímky před jejich vytištěním.

Znáte svou tiskárnu a velikost papíru
Nejprve je třeba znát svou tiskárnu a velikost papíru. Velikost papíru je standardizovaná, ale nastavení tiskárny není vždy tak zřejmé. Pokud nastavení tiskárny neznáte, můžete před tiskem použít program na úpravu fotografií a upravit jas, kontrast a sytost barev fotografie. Některé programy pro úpravu fotografií mají histogram, který vám sdělí nastavení jasu a kontrastu fotografie. Pokud tuto možnost nemáte, můžete jas a kontrast fotografie upravit rukou. Jas označuje světlost nebo tmavost snímku, zatímco kontrast označuje rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi snímku. Z koncepčního hlediska chcete, aby snímek vypadal co nejsvětleji, aniž by došlo k přepálení světlých míst (aby byla čistě bílá). Podobně chcete zvýšit kontrast, aniž by se některé oblasti obrazu staly čistě černými.

Úprava jasu a kontrastu
Před tiskem obrázků upravte jejich jas a kontrast, po vytištění na papír budou vypadat mnohem lépe. Obecně platí, že obrázek s vysokým kontrastem a velkým množstvím stínů a světel bude vypadat lépe než obrázek s nízkým kontrastem a malým množstvím stínů nebo světel. Pokud je obrázek příliš málo kontrastní, můžete v programu na úpravu fotografií zvýšit kontrast pomocí posuvníku kontrastu nebo posuvníku jasu. Existují i další způsoby úpravy jasu a kontrastu - jas a kontrast můžete změnit také v nastavení tiskárny. Jas a kontrast snímků můžete obvykle upravit v nabídce "Tisk" nebo "Nastavení tiskárny" v programu na úpravu fotografií.

Změna sytosti barev
Změna sytosti barev vám pomůže udělat obrázek živější. Pokud například chcete vytisknout fotografii západu slunce a obloha je příliš tmavá, můžete zvýšit sytost barev západu slunce, aby byl jasnější a živější. Fotografové často používají sytost barev, aby dodali snímkům na dramatičnosti. Sytost barev můžete zvýšit nebo snížit v nabídce "Odstín/Saturace" nebo "Barva" v softwaru pro úpravu fotografií. Sytost barev můžete také zvýšit nebo snížit kliknutím na rozbalovací nabídku "Barva" v nabídce "Úpravy" softwaru pro úpravu fotografií. Mějte na paměti, že sytost barev můžete přehnat. Pokud tak učiníte, bude váš snímek vypadat přesyceně a nepřirozeně.

Otočte a narovnejte fotografii
Někdy jsou fotografie vytištěny pod úhlem, což nemusí být netrénované oku zřejmé. Tomu můžete předejít otočením fotografie tak, aby byla rovná. Většina programů pro úpravu fotografií má nabídku "Transformovat" nebo "Oříznout", která vám umožní obrázek otočit nebo narovnat. Obrázek můžete otočit také při tisku, a to kliknutím na možnost "Zarovnat k okraji" v nastavení tiskárny. Tím se obrázek zarovnání k levému nebo pravému okraji papíru. Případně můžete obrázek otočit v softwaru pro úpravu fotografií. Pokud chcete, aby byl obrázek dokonale rovný (ne pouze zarovnaný k okraji papíru), můžete použít nabídku "Transformovat" nebo překryvnou mřížku, která obrázek zarovná.

Odstranění nepotřebných prvků
Před tiskem fotografie můžete z obrázku odstranit nepotřebné prvky. Pokud je například na pozadí fotografie osoba, nemusíte chtít, aby byla na fotografii při tisku přítomna. Osoby můžete z fotografie vyříznout pomocí nabídky "Oříznout" nebo nástroje "Kouzelná hůlka" v programu na úpravu fotografií. Můžete také odstranit další prvky, které na výtisku nechcete, například text nebo jiné nežádoucí položky. Pokud chcete ze snímku odstranit nápis nebo jiný text, vyberte jej pomocí nástroje cz.depositphotos.com/bgremover.html

Závěrečná slova
Nezapomeňte, že než odešlete fotografie k tisku, věnujte několik minut tomu, abyste se ujistili, že jsou připraveny pro velký tisk. Několik jednoduchých úprav jasu, kontrastu a barev může mít velký vliv na vzhled vašich snímků a ocení je všichni, kdo je uvidí. Mějte na paměti, že ne všechny fotografie jsou vhodné pro tisk. Pokud je vaše fotografie rozmazaná, nekvalitní nebo nemá jasný objekt, nemusí být pro tisk vhodná. Pokud chcete své snímky vytisknout, je nejlepší je odnést do profesionální fotolaboratoře, která zajistí jejich správný tisk.

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...