Jak se slaví Vánoce v Austrálii?

Druhý konec světa, teploty okolo 30 °C a večeře na terase. I tak může vypadat Štědrý den. Nahlédněte, jak se slaví Vánoce v létě – v Austrálii.

Zatímco u nás k Vánocům neodmyslitelně patří sníh, zima, čepice a šály, na jižní polokouli panuje v prosinci žhavé léto. To však neznamená, že by Australané narození Ježíška neslavili. Naopak – jen si oslavy přizpůsobili horkému podnebí.

Vánoční zvyky z Anglie

Vzhledem k tomu, že většina Australanů jsou věřící, jsou pro ně Vánoce v první řadě náboženským svátkem. Svoji víru, stejně jako další tradice a zvyky, si přivezli jako přistěhovalci z Anglie. Není proto divu, že dárky pro děti u nich naděluje Father Chrismas (Otec Vánoc). Pod vlivem americké kultury se však i dnes můžeme setkat se Santou Clausem, kterak leze do komína a připravuje vánoční dárky „po americku“.

Z Anglie připutovala na tento kontinent také spousta dalších zvyků. Třicetistupňová vedra však některé zatratila a jiné přetvořila do letní podoby.

Štědrovečerní hostina? Na zahradě i v parku

Tradičního krocana si dnes v parnu dopřeje jen málokdo. Vánoční menu v Austrálii sestává spíše z mořských plodů, ryb, lehkých těstovinových salátů a samozřejmě zmrzliny a dalších mražených dezertů.

Díky pěknému počasí se navíc téměř nikomu nechce zůstávat uvnitř domu, proto není nic neobvyklého, když se celá Štědrovečerní večeře pořádá venku na terase, v parku, nebo dokonce i na pláži.

Vánoční výzdoba? Ano, ale…

Tradiční vánoční výzdoba počítá se sněhem, rampouchy a sněhovými vločkami. Ničeho takového se však na Vánoce v Austrálii nedočkáme, a tak i dekorace změnila svůj tradiční ráz. Stále se sice dárky pro rodinu nadílí pod vánoční stromeček, ale místo skleněných ledových ozdob se dává přednost spíše dekoracím ze slámy a dalších přírodních materiálů.

Na Vánoce s celou rodinou

Stejně jako v mnoha dalších koutech světa, dávají i Australané přednost tomu, strávit Vánoce s blízkou i širší rodinou. Není proto nic výjimečného, když se sjede celé příbuzenstvo od babiček až po tetičky z druhého kolena. Po stromečkem tak najdou děti skutečně hromadu vánočních dárků. Ty se rozbalují 25. prosince ráno.

A zatímco české děti o vánočních svátcích nasadí brusle a vytáhnou lyže, ty australské obléknou plavky a jdou se osvěžit do chladného oceánu.

Přečtěte si také

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Předvečer svátku svatého Mikuláše asi nijak představovat nemusíme. Napadlo vás ale někdy, kde vlastně tato tradice vzala? Ptaly se vás vaše děti a vy jste neměli správnou odpověď?…

Přečíst celý článek
Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

V neděli jste rozsvítili první svíčku na adventním věnci a tím vaše oslavy adventu končí? A není to škoda? Zjistěte, jak poctivě oslavit advent a třeba si vytvoříte novou rodinnou…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...