Jak se slaví Vánoce ve světě?

Nedáte dopustit na typicky české vánoční svátky nebo se rády inspirujete zahraničními zvyky? Ať už Vám nosí dárky Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus, zjistěte s námi, jak se Vánoce slaví po celém světě a třeba objevíte tradici, který se stane Vaším rodinným vánočním zvykem!

V západní Evropě a v Severní Americe se Vánoce slaví v duchu náboženské tradice. A stejně jako u nás jsou vánoční svátky spojeny s obdarováváním bližních. Dárky se ovšem rozbalují až 25. prosince ráno. Dárky nosí Santa Claus, Otec Vánoc nebo vánoční skřítci.

V Dánsku si o Vánocích lidé zdobí své domovy postavičkami skřítků, kteří jsou oblečeni do dánských národních barev. A jsou to právě tito skřítci, kteří večer 24. prosince nadělují dárky. Menší dárky a sladkosti jsou zavěšeny na vánočním stromku. V některých oblastech chodí tzv. vánoční poslové, kteří rozdávají vtipné drobnosti, které charakterizují obdarovaného a poukazují na ctnost nebo vadu.
 
Tip: Nechte se inspirovat a obdarujte své blízké drobností, která je pobaví a dá jim najevo, jak dobře je znáte! V kategorii vtipné dárky určitě najdete to pravé!
 
Ve Švédsku oslavy Vánoc začínají již 13. prosince, kdy se mladí lidé převlékají za anděly a rozdávají dětem cukroví. Typickou vánoční ozdobou je slaměná postavička kozla, která se na Tři krále hází do ohně. Dárečky naděluje za pomoci skřítků přihrblý dědeček Jultomten. Je zvykem na dárky namísto jména napsat krátký verš, který charakterizuje danou osobu, která se dle verše musí o svůj dárek přihlásit.
 
Tip: Vtipný verš na dárečku zajisté potěší. Vyzkoušejte tuto švédskou vánoční tradici a třeba se z ní stane Váš rodinný vánoční rituál!
 
V Polsku začínají Vánoce večer 24. prosince v okamžiku, kdy se na nebi objeví první hvězda. Mikuláš naděluje dětem dárečky již 6. prosince, ale teprve 24. prosince Ježíšek obdaruje každého. Sváteční stůl nebo i podlahu by měla zdobit sláma, která připomíná, že se Ježíšek narodil ve chlévě.
 
Co říkáte na zahraniční vánoční tradice? Zaujala Vás některá natolik, že ji letos také vyzkoušíte?

Přečtěte si také

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Předvečer svátku svatého Mikuláše asi nijak představovat nemusíme. Napadlo vás ale někdy, kde vlastně tato tradice vzala? Ptaly se vás vaše děti a vy jste neměli správnou odpověď?…

Přečíst celý článek
Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

V neděli jste rozsvítili první svíčku na adventním věnci a tím vaše oslavy adventu končí? A není to škoda? Zjistěte, jak poctivě oslavit advent a třeba si vytvoříte novou rodinnou…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...