Jaké dárky potěší každého pravého muže?

Moderní lidé většinou netrpí nedostatkem materiálním, není jim zima a ani nejsou nějak extra podvyživení. Čeho ale mívají prakticky vždy pomálu, tak zážitků v přírodě, kam většina dnešních lidí chodí jen v rámci dovolené. Tato věc je ale jeho nedílnou součástí a bez přírody člověk duševně i tělesně zcela sejde, stejně, jako když ho nutíte být bez kultury. Může být pak snad lepšího dárku pro muže než-li věci, které mu zážitky v přírodě usnadní a zpříjemní?

1. Dobrý nůž
Člověk by nebyl (jako celý druh) doslova ničím, kdyby ve své historii jako jednu z prvních věcí neovládl právě nůž. A ten je dodnes jeho nejlepším společníkem prakticky ve všech činnostech jím prováděných – uplatnění najde v kuchyni při přípravě jídla, dá se s jeho pomocí vyvrhnout zvíře, hrotem vyvrtat otvor do dřeva a za pomoci luku rozdělat oheň, … Podvědomá touha po vlastnění řezacího a sekacího nástroje je zkrátka člověku vlastní i dnes.

Nůž dnes člověk může volit v zásadě ze tří typů: jako multitool/„Švýcarák“ s celou řadou funkcí. Za druhé, jako starý dobrý nůž s velkou fixní čepelí (nejlépe vyvážený, byť kapánek neskladný) a do třetice, jako moderní zavírací nůž (dá se schovat i do té nejmenší kapsy nebo ruky). Samozřejmě zvolte takový typ, jaký by dotyčný rád vlastnil, popřípadě, jaký potřebuje zrovna.

2. Něco na obranu svoji i své rodiny
Je jedno, jak moc velkým jste pacifistou, jsou jisté situace v životě lidském, kdy se s nastavením druhé tváře nikam nedostanete. Jsou totiž jisté typy lidí a zvířat, kteří rozumí jedinému jazyku – jazyku násilí.

Poslední léta je jedním z nejpopulárnějším podobných produktů teleskopický obušek, to určitě není špatná volba (kterou samozřejmě najdou detektory kovů), protože na rozdíl od nože (často doporučovaný jako zbraň na obranu – je ovšem obvykle příliš smrtící) se dá použít i k pákám a člověk má aspoň nějaký odstup. Ať se již rozhodnete pro co chcete, určitě neuškodí, když jej zkombinujete i s nějakým kvalitním pepřovým sprejem (dosah cca 1-3 m podle typu), protože statisticky nejčastější jsou u nás útoky psů na civily – máte skutečně odvahu riskovat, že zrovna váš klan bude mít štěstí?

3. Nerezová termoska na pití
Výhodou termosek je to, že sice jsou o trochu těžší proti běžné plastové láhvi, zase ale na druhou stranu, udrží vaše nápoje teplé nebo horké, jak právě potřebujete a v závislosti na sezóně.

Termosky se prodávají v celém rozpětí velikostí a barev, nicméně stojí za zvážení, zda nepořídit dvě, protože i ta největší s 1-1,5 l vody vám poskytne sotva vodu na půl dne a za další – dvě stejné v batohu se snáze ponesou vyvážené, když z nich budete pomalu upíjet.

4. Poctivý dalekohled
Pokud je obdarovaný spíše „procházkář“ obdivující přírodu a její obyvatele anebo „skoro-astronom“, pak by ocenil jistě nejspíše běžný lehký triedr, nežli jiný typ – monokulár speciálně (na stativu, jelikož vyšší rozlišení než nad 7-8x člověk díky klidovému třesu absolutně neudrží v ruce).

I zde je ale určitě dobré mít dva, protože jeden velmi lehký obvykle člověk nosí na opasku neustále s sebou (váhou na úrovni 100-200 g) a druhý obrovský (a logicky bez extra batohu / tašky prakticky nepřenosný) má na stativu někde na chatě.

5. LED svítilna
Doba, kdy našim kapsám, batohům a opaskům kralovala halogenová svítidla je nenávratně pryč, takže odložte všechny podobné velké těžké hračky a přesuňte se do doby moderní, dnešní, kdy už kraluje jen LED! Tato technologie samozřejmě nezvítězila náhodou, ale proto, že je řádově lepších parametrů, nežli běžné žárovky (a zářivky).

Vybrat LED svítilnu se dnes dá z celé řady typů: od mikro-svítilen na klíče na knoflíkovou baterii, přes ruční/kapesní drobky na AA / AAA články, až po svítilny skutečně obrovské, jenž ale pořád mají oproti těm halogenovým 10x takovou výdrž. 

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...