Nakupujte vánoční dárky bez stresu

„Už máte vánoční dárky?“ „Už víte, co koupíte svým blízkým?“ Také vás stresují tyto a další otázky, které vám okolí pokládá? Mnozí propadají předvánočnímu šílenství a mají pocit, že absolutně nic nestíhají. Zachovejte klid a nezapomínejte, že advent je především o míru a pohodě.

Tradice obdarování

Než si dáme několik tipů, jak nakupovat dárky bez stresu, pojďme se podívat alespoň ve stručnosti na samou tradici obdarování. Položili jste si někdy otázku, proč si vlastně dárky dáváme? 
Jak tato tradice přesně vznikla, není už dnes přesně známo. Pravděpodobně souvisí s napodobením Boží štědrosti, ale také s přinášením darů Ježíškovi do Betléma. 
Každopádně tradice obdarovávání je velmi stará. Její kořeny sahají až do středověku, kdy lidé věřili, že darované předměty mají svou magickou moc. 
Původně se dětem dávali jen maličkosti a dospělí se obdarovávali upomínkovými či symbolickými předměty. Rozhodně nešlo o tak hodnotné dary, na jaké jsme zvyklí dnes. Tím se celá tato tradice posunula a Vánoce se stávají komerční záležitostí.
 
Jak nakupovat dárky bez stresu?
Pokud patříte i vy mezi lidi, kteří se každoročně stresují nákupem dárků, snažte se letos k této činnosti přistoupit jinak. Jde to i bez negativních pocitů. 
Jak na to? Snažte se nenechávat nákup dárků na poslední chvíli. Včas si promyslete, komu dárek budete kupovat a čím byste dotyčnému mohli udělat radost. Napište si seznam, ať nezapomenete na žádnou osůbku, a případně si na něj připisujte i vaše nápady. Například tipy na dárky pro muže mohou být:
Chladící půllitr 
Kosmetický balíček pro opravdové muže
Polštář dřevěné poleno

V současné době máte situaci zjednodušenou tím, že můžete nakupovat prostřednictvím internetu. Pokud nestihnete nakoupit dárky s předstihem, nemusíte do nákupních center, které v předvánočním čase praskají ve švech. Sedněte k počítači a projděte si internetové obchody podle sortimentu. Nakupujete-li na internetu, pohlídejte si dobu dodání, abyste skutečně dárky dostali včas.

Pokud si nevíte rady s výběrem dárků pro ženy, nechte se inspirovat různými e-shopy, jež se specializují přímo na ně. V nich najdete především vtipné a něčím zajímavé dárky. Mnohé jsou za velmi příznivou cenu. Tipy na dárky pro ženy:
Vypěstuj si čtyřlístek
Hodiny s fotorámečky
Toaletní papír s vtipy
Tím se dostáváme k finanční náročnosti dárků. I ta je často velkým stresorem. Chceme svým nejbližším udělat radost, a proto kupujeme drahé dary. A když na ně nemáme? Vypomůžeme si půjčku a do nového roku vstupuje s dluhem, a to nám na klidu nepřidá. 
Zamyslete se nad tím, je-li to skutečně nutné. Děti obvykle nechceme ošidit, na druhou stranu to neznamená, že je musíme zasypat drahými dary. S dospělými se můžeme domluvit na maličkostech. 

A co vy? Dokážete si vychutnat kouzlo nadcházejících Vánoc, nebo byste je kvůli předvánočnímu běsnění nejraději zrušili? Zpomalte a užívejte si pohodový advent se svými blízkými.

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...