Nevíte si rady s výběrem nové meteorologické stanice?

Nevíte si rady s výběrem nové meteorologické stanice? Pokud si nejste jistí, podle čeho vybírat, možná vám před koupí pomůže pár tipů. V nich vám vysvětlíme, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi meteostanic a jaké parametry jsou důležité.

Pro zjednodušení výběru uvádíme tři kategorie meteostanic – domácí stanice pro základní přehled o počasí, hobby stanice pro sledování údajů i o větru a dešti a pokročilé stanice s možností uchovávat data.

Domácí meteostanice – mnoho barev, tvarů a funkcí

Vybrat novou domácí meteorologickou stanici není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Musí totiž odpovídat požadavkům uživatele jak co do funkcí, tak i do vzhledu. První věc, kterou je potřeba rozhodnout, je typ displeje. Na výběr je mezi klasickým černobílým LCD displejem napájeným bateriemi, často s možností krátkodobého podsvícení, nebo barevným displejem s nutností napájení ze sítě a trvalým podsvícením.

Před samotnou volbou je také nutné určit budoucí umístění meteostanice, abychom věděli, jaké překážky budou na cestě bezdrátového signálu mezi základnou a venkovním čidlem. Obecně lze říct, že pokud je překážkou pouze okno, měla by dostačovat meteostanice s dosahem bezdrátového senzoru 30 metrů. V případě jedné zdi už ale doporučujeme dosah alespoň 60 m a pokud je zdí dokonce více, pak je doporučené minimum dosah 100 m. Jde ale pouze o obecné doporučení, podmínky jsou totiž vždy individuální a garance dosahu bezdrátového signálu není možná.


 
A teď už pojďme k funkcím domácích meteostanic. Nejprve si řekněme, co by nemělo ve výbavě takové stanice chybět. Nutností je zobrazení času, vnitřní a venkovní teploty (často i vlhkosti) a symbolové předpovědi počasí na 12 až 24 hodin dopředu (pokud předpověď chybí, pak jde spíš o bezdrátový teploměr). Dále už opravdu záleží pouze na vkusu každého uživatele. Někteří preferují jednoduchý a přehledný displej a zmíněné základní funkce jim stačí.

Domácí meteostanice dnes ale umí i řadu dalších funkcí, například předpověď počasí na několik dnů dopředu nebo předpověď větru a srážek, která je šířena pomocí rádiového signálu DCF. Standardem už jsou měsíční fáze, graf vývoje tlaku vzduchu nebo čas východu a západu Slunce. Výborný poměr cena/výkon s těmito funkcemi nabízí například stanice TFA 34.1145.54 LARGO.

Velmi praktickou funkcí může být také barva displeje podle aktuální venkovní teploty, takže při prvním pohledu na stanici je jasné, jak se obléct do práce. K dispozici jsou i modely, které nabízí projekci údajů na strop nebo stěnu.


 
Některým zákazníkům pak nemusí stačit jeden bezdrátový senzor, proto řada stanic nabízí možnost rozšíření o další čidla, která se pak na displeji základny střídají v segmentu venkovního senzoru (pokud je přídavné čidlo k dispozici, najdete jej vždy v souvisejících produktech pod popisem meteostanice). Pro náročné zákazníky je k dispozici stanice TFA 35.1142.01, která už má tři čidla v balení a na displeji základny jsou zobrazeny všechny hodnoty najednou.

Jakou hobby meteostanici by vybral Ježíšek pod stromeček?

Hobby meteostanice mají oproti domácím meteostanicím již standardně jako součást příslušenství větroměr a většinou i srážkoměr, i když existuje pár výjimek. Do této kategorie tedy budeme nahlížet zejména tehdy, pokud máme možnost instalovat venkovní senzory na střechu budovy či volné prostranství, jinak by totiž mohlo být měření rychlosti větru či srážkového úhrnu velmi nepřesné (například měřit rychlost větru na balkóně opravdu nedává moc smysl).

Co do počtu modelů v této kategorii se nám výběr značně usnadní, nabídka není tak široká jako při výběru domácích meteostanic. Při rozhodování určitě bude opět hrát hlavní roli dosah bezdrátových čidel a volba základny, resp. typ displeje - barevný (nutnost připojení do zásuvky) nebo monochromatický (vystačí si s bateriemi).

Spousta lidí také váhá, jestli zvolit konstrukci venkovních čidel jako monoblok (tj. všechny senzory v jednom těle), který se snadněji instaluje, nebo jít do samostatných senzorů, což má také několik výhod (např. čidlo teploty je možné umístit do stínu, srážkoměr na místo, kde bude snadněji přístupný pro případnou údržbu). Zde není jednoduché poradit, obě varianty mají své výhody i nevýhody. Přesto bychom se asi více přikláněli k variantě samostatných senzorů a to i z toho důvodu, že pokud se nějaký porouchá, tak většinou to bývá po záruční době a cena nového samotného senzoru bude určitě levnější než kompletní sady senzorů.


 
Některé stanice z této kategorie mají speciální funkce jako je možnost spojení s mobilním telefonem pomocí bluetooth. Pokud máte v plánu ke stanici přikoupit nějaké další senzory, je dobré při výběru zvážit, jestli jsou senzory k dispozici. Občas se totiž stane, že stanice umí komunikovat s dalšími senzory, ale ty jako naschvál nejsou nikde k sehnání.

Které hobby meteostanice bychom vám tedy doporučili a jaké mají hlavní výhody?

TFA 35.1140.01 - barevný displej s velkým fontem, možnost rozšíření o další senzor teploty/vlhkosti

GARNI 735 Arcus - velký bezdrátový dosah (až 150 m ve volném prostranství), dobrý poměr cena/výkon, snadná instalace

Jakou zvolit meteostanici, když potřebujeme získat a uchovávat lokální meteo data?

Zde se již musíme zaměřit na stanice Poloprofi či Profi, které jsou z výroby již vybaveny pamětí, případně se k nim dá taková paměť dokoupit (logger) a nebo ji má stanice oddělenou (využívá tzv. cloudové řešení - data si ukládá přes internet na server výrobce či server třetí strany). Do této paměti jsou data ukládány vždy v nějakém intervalu. Jeden paměťový záznam jsou všechny měřené údaje v daném časovém okamžiku. Podle nastaveného intervalu a podle toho jak je paměť veliká, se postupně zaplňuje a jakmile se naplní, začnou se přepisovat data od nejstaršího záznamu. Je tedy dobré čas od času si data stáhnout do PC, abyste o důležité údaje nepřišli.

Pokud meteostanice svá data umí uložit pouze do cloudu, tak i zde může být nějaké časové omezení (např. data budou k dispozici pouze za poslední 3 měsíce a starší se automaticky vymažou). Jedinou cestou, jak se dostat k historickým záznamů, je v takovém případě pravidelný export a záloha na svůj lokální počítač. Tam, kdy je využíváno cloudu výrobce a nebo je uživatel odkázán pouze na služby třetí strany (např. meteo sítě Pocasi-meteo, Weather Underground, Weather Cloud, atd.) bývají bohužel často pokročilejší cloudové služby (např. export dat) zpoplatněny a samozřejmě je tu vždy riziko toho, že některé služby mohou být v budoucnu zrušeny (platí zejména u třetích stran, kdy výrobce nemá možnost toto ovlivnit).

Při výběru poloprofi či profi stanice se tedy rozhodujeme opět s ohledem na její funkce (měřicí senzory profi stanic mohou být rozšířeny o pokročilejší čidla jako je senzor solární radiace, výparový senzor, senzor půdní vlhkosti atd.), dosahu venkovních bezdrátových senzorů (v kategorii profi jsou již i stanice s kabelovým napájením a přenosem dat) a jejich provedení (monoblok či samostatné senzory), typu displeje základny (barevný nebo monochromatický displej) a možnostmi, které se nabízí při práci s meteo daty.


 
Individuální požadavky při rozhodování budou hrát velkou roli, přesto jsme vybrali stanice, které bychom upřednostnili před jinými:

Garni 2055 - WiFi meteostanice s integrovaným čidlem 7-v-1, čidlo teploty/vlhkosti má vestavěný ventilátor pro přesné měření, používá vysoce přesná švýcarská čidla SENSIRION a umožňuje kalibraci některých meteorologických veličin

Systém Weatherhub - velmi oblíbený monitorovací systém v posledních letech, velká variabilita - čidla měřící hodnoty klimatu (teplota, vlhkost a tlak vzduchu, srážky, vítr), bezpečnostní čidla (proti záplavě, proti zlodějům) nebo kontrola teploty vody v bazénu


 

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...