Vánoce v bílém šatě

Sním ... o Vánocích ... bílých ... jaké znám z dětství. Tak takto začíná nejznámější píseň o zasněžených Vánocích, White Christmas. Znáte ji? Tato slova určitě vyjadřují i touhu mnohých z nás. To, zda bude během nejkrásnějších svátků roku nasněženo, totiž už dávno není samozřejmostí. Netřeba však zoufat. Pokud Perinbaba letos nerozdýchá peřiny, svůj sen o bílých Vánocích si stále můžete splnit v interiéru.   

Jakoby nasněžilo

Domácí zasněžené Vánoce třeba řešit od podlahy. Doslova a do písmene. Protože tomuto stylu svědčí úplnost. Bílé koberce, bílé stěny, bílá sedačka a bytové doplňky jsou základ, na který můžete navázat. Investice do pohovky či jiných větších kusů nábytku se vám v tomto případě vyplatí. Samozřejmě, nejen kvůli vánoční výzdobě, ale také z dlouhodobého hlediska. Bílá v interiéru totiž působí luxusně a navozuje pocit čistoty. Přidejte bílé kožešiny nebo kožešinové koberce, bílé polštáře, deky ... Stoly přehoďte bílými ubrusy - a může se servírovat! Co takového? No přece ta zmiňovaná výzdoba!


Ledové království nebo mrazík? 

Tak, přiznejte se. Kterou z těchto pohádek máte raději? Ať už je to moderní animák, nebo ruská hraná klasika, oba filmy nám mohou sloužit jako perfektní inspirace. K sněhu totiž patří led! Jak navodit pocit, že u vás doma nejen sněžilo, ale dokonce i mrzlo? Odpovědí je: stříbrná. Řekněme si to na rovinu, čistě bílá výzdoba by mohla působit i fádní, ale když ji doplníte stříbrnou a přidáte třpytky, celý efekt zimy jen podtrhnete a styl zůstane zachován. Přidejte i ozdoby jako vánoční světla ve tvaru rampouchů nebo zledovatělé sněhové vločky, na gauč pár lesklých polštářů, a budete se opravdu cítit jako v pohádce za polárním kruhem.     

Bílý stromeček

Při výzdobě svého stromečku ve stylu "bílé Vánoce" mějte na paměti, že je třeba zůstat u zmiňované bílo-stříbrné kombinaci. Koule a různé rolničky či hvězdy a sněhové vločky jsou samozřejmostí, originální je můžete doplnit například figurkami bílých zvířátek či sněhuláky. Nechte se inspirovat dalším filmem. Vzpomínáte si na Sám doma II a bílé hrdličky? Šup s nimi na stromeček. A co tak andělé? Bez váhání! Nebojte se být tak trochu retro a klidně sáhněte po bílých huňatých řetězech. Co se týče světel, máte na výběr: buď půjdete do chladných bílých nebo zvolíte žlutá světla, které mohou celkový look zjemnit. Vyhněte se však barevným.

Vyplňte prostor

Pokryjte svůj prostor tak, jako když nasněží. Ne nadarmo se tomu říká "sněhová pokrývka". Náš tip zní: Dekorujte všechny volné povrchy. Bílé Vánoce neznamenají minimalismus, právě naopak. Bílá na vás musí hledět doslova z každého rohu. Své skříňky a stolky pokryjte bílými ubrusy, občasná krajka dodá šmrnc. Přidejte bílé svíčky, samostatně stojící dekorace a mnoho jehličí, které můžete například pocákáme bílým sněhovým sprejem. Na dveře patří "zasněžený" věnec, na noční stolek bílá lampa. Do ložnice, řekněme, ve tvaru hvězdy, do dětské například sněhulák. Do okna si pověste hvězdičky nebo buďte originální a zkuste jemně působící andělská křídla.        

DIY

 Mnozí už jistě vědí, že za touto zkratkou se skrývá cosi originální. Cosi, co si můžete vyrobit sami. Do it yourself! Nebo po našem: Udělej si sám! Zahrajte si na návrhářů a vytvořte si pro svůj interiér přesně takový doplněk, jaký si vysníte. Určitě si vzpomínáte na školní časy, když jsme jako děti věšely do oken povystrihované hvězdičky a různé ornamenty. Proč si nezaspomínať s nůžkami v ruce a nezapojit do toho celou rodinu? A rozhodně se nemusíte omezovat pouze na jednoduché motivy. Můžete zkusit například Betlém či Santa Clause se soby. Nebo jemňoučké koule se vzory. Je to jen na vás.

K našim tradičním Vánocům, tedy vlastně k předvánočnímu období, patří adventní věnec. I ten si můžete dozdobit do zasněženého stylu. Stačí vám jehličí - ať už živé nebo umělé -, čtyři svíčky a samozřejmě ozdoby. Ty zvolte v bílé a stříbrné, sáhněte po stuhách a rolničkou, pěkně ukážou i jemné figurky a koblihy, které můžete znovu pocákáme umělým sněhem. Ten mimochodem přistane i jehličí. Pokud použijete bílé pírka, bude to pěkný odkaz na Perinbabu.     

 

Jelikož adventní věnec stačí v domácnosti jeden, můžete vyzkoušet i jiné vánoční dekorace se svíčkami. Přidejte stříbrné ozdoby, k tomu dřívka či větvičky, které natřete bíle. V bezpečné vzdálenosti od svíček klidně naaranžujte i vatu nebo mini krabičky se stříbrnými stužkami, které budou představovat drobné dárky. Přidejte krajku a figurky, třeba i malé saně. Tak jak? Těšíte se na sníh?

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...