Vánoce ve jménu elektroniky

České rodiny si už několik let nadělují pod stromeček elektronické hračky ve větší míře. Proč tomu tak je? A s jakými přístroji neuděláte chybu?

Mobily, počítače, domácí pekárny, televize, hifi soustavy… Všechny tyto věci nacházíme zcela běžně pod vánočním stromečkem. A není se čemu divit. Nejenže jsou tyto dárky velice praktické, ale navíc se jejich cena v posledních letech výrazně snížila. A Vánoce jsou pak obdobím, kdy se lidé nebojí otevřít peněženky a splnit svým blízkým jejich sny.

Výběr není vždy jednoduchý

Pokud jste se rozhodli obdarovat rodinu elektronikou, věnuje výběru velkou pozornost. Přeci jen se jedná o dražší dárky a případná výměna nemusí být nejjednodušší. Navíc ne každý umí na rovinu říct, že jste ho dárkem nenadchli a že by raději uvítal něco jiného. Namísto toho předstírá radost, ale uvnitř může být zklamaný.

V mnohem lepší výchozí situaci samozřejmě jste, pokud už vaše děti či partner napsali dopis Ježíškovi a o nový telefon či kuchyňského robota už si řekli. Pak už většinou stačí koupit konkrétní model a největší starosti máte s jeho zabalením do vánočního papíru.

Darujte chtěné dárky

V případě, že chcete dotyčného překvapit, riskujete několik věcí. Hned v prvním případě můžete koupit věc, kterou obdarovaný vůbec nevyužije. Například nová plazmová televize nemusí manželku vůbec nadchnout. Zvlášť když z ní radost bude mít především manžel, který ji kupoval.

Jiná situace je, když jste už o koupi nové televize s partnerem mluvili. I tady však můžete šlápnout vedle. Například právě u zmíněných televizí doba pokročila dopředu a televize už má mnohem více funkcí než dříve. A některé z nich mohou být pro partnera klíčové. Může například toužit po novém moderním modelu LED televize, ale vy mu k Vánocům – ve snaze ušetřit – nadělíte „obyčejný“ LCD televizor.

Stejný případ může nastat třeba i u koupě ledničky. Muž sotva ocení antibakteriální povrch, případně může zvolit špatnou velikost. A o barvě už vůbec nemluvě. A co teprve, když budete chtít potomkovi udělat radost novým mobilním telefonem a koupíte mu místo vytouženého iPhonu konkurenční Samsung?

Nechte si poradit

Pokud však skutečně chcete kupovat elektroniku jako překvapení, poraďte se o svém nápadu s někým dalším. Možná byste se divili, kolik toho o vašem synovi a o jeho zálibách a přáních ví jeho mladší sestřička. Stejně tak se nenápadně můžete zeptat přátel či dalších členů rodiny. A v každém případě si pečivě uschovat účtenku pro případ výměny…

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...