Dušičky a Halloween: Máte v tom zmatek?

Spousta lidí má v těch podzimních svátcích trochu guláš. Často zaměňují či spojují Dušičky a Halloween, i když se jedná o úplně jiný svátek. Kde se vzaly a jaký je v nich tedy rozdíl?

Halloween

  • Slaví se 31. Října v předvečer Svátku všech svatých
  • Halloween vznikl z pohanských zvyků severu, kdy se oslavují obětní bohové, kteří v tento den umírají a čekají na své znovuzrození. Tento den a zejména tato noc byla vhodná pro věštby a vytyčování nové cesty.
  • Ryze anglosaský svátek. Má svůj původ v Irsku, Skotsku, Walesu. Odtud se pak s přistěhovalci dostal do Ameriky, kde zdomácněl a Halloween jak ho vnímáme dnes, je americká verze tohoto svátku.
  • Symbolem Halloweenu je dutá dýně s otvory pro oči a ústa, jež zevnitř osvětluje svíce. Dýně se však začaly vydlabávat až v Americe, původně vydlabávali lampy z tuřínu. Tato lampa má zahánět zlé duchy. Říká se jí „Jackova lucerna“. Jack byl zhýralý muž, a když si pro něj přišel ďábel, tak ho Jack obelstil, ale musí do skonání věků obcházet temnotou a svítit si svíčkou ukrytou ve vydlabaném tuřínu či dýni.
  • Značí konec keltského roku - Samhain.

Dušičky

  • Slaví se 2. listopadu
  • Navazují (stejně jako Halloween) na Samhain, což byl nejen nový rok, ale i mimo jiné svátek duchů, mrtvých a smrti.

 Oba svátky se vyvíjely v jiném tradičním prostředí, ale ve zkratce lze říci, že Samhain v anglosaských zemích dostal podobu Hallouweenu a ve slovanském prostředí dostal podobu slovanské oslavy a následně dušiček.

Přestože je prapůvodní tradice obou svátků stejná, v českém prostředí halloweenská tradice příliš nerezonuje. To vám ale nemusí zabránit si dům nazdobit dýněmi a Halloween slavit!

Přečtěte si také

Jak oslavit Halloween?

Jak oslavit Halloween?

Tento anglosaský lidový svátek si pomalu našel cestu i do českých luhů a hájů, a pokud se ho letos chystáte slavit i vy, máme pro vás inspiraci!

Přečíst celý článek
Halloween: Zábavnější dušičky

Halloween: Zábavnější dušičky

Na podzim se po celém světě vzpomíná na zesnulé. Odvíjí se od svátku Všech svatých, který se slaví ve dnech původních keltských oslav konce roku – ten se tradičně slavil v noci z…

Přečíst celý článek
Samhain: Oslavte halloweenskou noc po keltsku

Samhain: Oslavte halloweenskou noc po keltsku

V noci z 31. října na 1. listopadu se ve světě slaví Halloween. A stejně jako dušičky má tento svátek kořeny v tradicích nejrůznějších starých kultur. Pojďme se podívat na keltský…

Přečíst celý článek
Čarujeme: Vyzkoušejte halloweenské rituály

Čarujeme: Vyzkoušejte halloweenské rituály

31. října je noc opředená legendami, tradicemi a pověrami. Je to zkrátka magická noc, kterou by bylo škoda strávit u televize. Vyzkoušejte jeden ze starých magických rituálů:

Přečíst celý článek
Halloween: 3 nápady, jak ho oslavit

Halloween: 3 nápady, jak ho oslavit

Přelom října a listopadu je opředen tajemnem. Ať už se v tomto období vyskytnete v jakékoliv zemi, setkáte se s nějakým způsobem oslav. Máme pro vás hned 3 tradice, podle kterých…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...