Halloween: 3 nápady, jak ho oslavit

Přelom října a listopadu je opředen tajemnem. Ať už se v tomto období vyskytnete v jakékoliv zemi, setkáte se s nějakým způsobem oslav. Máme pro vás hned 3 tradice, podle kterých můžete slavit vy:

Keltská tradice: Samhain

Tradiční keltský svátek Samhain připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Pro Kelty byl tento den začátkem nového roku a byl vnímán jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem mrtvých a živých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí.

Zvyky spojené se Samhainem

Bylo zvykem například prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Lidé se také převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.

Samhain je dnem, kdy si připomínáme naše blízké zesnulé, protože jejich duše k nám teď mají nejblíž, mohou nás vidět a navštívit, mohou nám sdělit nějaké poselství, pokud chtějí. Zároveň se však světem potulují i duchové a strašidla, nešťastné duše, které chtějí škodit, a před nimi se musíme chránit. Z toho vznikl veselý svátek Halloween, který však má taky hlubší smysl – strašidelné masky a veselost měly ve skutečnosti odplašit zlé duchy!

Jak oslavit Samhain?

Při oslavách všech keltských svátků má nezastupitelné místo oheň. Zatímco k jarnímu Beltine neodmyslitelně patří velké vatry, kolem kterých se tančilo, oheň podzimního Samhainu je skromnější – klíčovou roli zde hrají svíčky!

Živel ohně má magickou ochrannou a očistnou moc. Dovede k nám přitáhnout to dobré a zapudit to špatné a nečisté. Svíčky proto dodnes patří jak k Halloweenu, tak i k Dušičkám. A pokud si chcete Samhain připomenout v keltském stylu, neměli byste na ně zapomenout!

V předvečer prvního listopadu tedy zapalte ve svých oknech svíčky. Tento večer se ani trochu nehodí pro procházky, a už vůbec ne pro výlety do lesa! Jedině pokud jste hrdinové a nebojíte se duchů a přízraků! Raději tedy zůstaňte v teple svého domova. Světlo svíček pomůže duším vašich blízkých najít k vám bezpečně cestu, pokud si budou přát vás navštívit. Zároveň magická síla ohně odplaší od vašich dveří přízraky, zlé duchy a strašidla! Pokud se vám líbí lampiony z vyřezávaných dýní, můžete kromě svíček zapálit i ty. Svíčky jsou pro dobré duchy, lampiony na odplašení těch zlých!

Až budete posledního října večeřet, nezapomeňte odebrat trochu jídla na zvláštní talíř – pro duše zesnulých. Tento talíř pak dejte přes noc na okno. (Samozřejmě, duše předků jídlo nesní, nasytí se pouze jeho energií – ráno pak nasypte obsah talíře ven ptáčkům!)


 

České dušičky

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky připadá na 2. listopadu až do Vánoc je to poslední větší svátek.

Tradice a způsoby oslav Dušiček:

V zemích s křesťanskou tradicí je zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí.

Mezi řadu lidových pověr a zvyků rozšířených v Česku patřila víra, že prý duše jednou za rok, v předvečer Dušiček duše vystupují z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků proto podle dostupných informací naplnili lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Večer se příbuzní nebo přátelé napili studeného mléka, aby se duše ochladily.

Během dušiček se lidé modlili za odpustky pro duše zemřelých, které potřebují očištění. Bývá zmiňována modlitba:

„Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!
Budou na nás vzpomínat, až my budem umírat…
V dušičkový večer, rozžehneme svíčky,
modlíme se tiše, při nich za dušičky.
Poslední již svíce, zvolna dohořívá,
za duše, jichž nikdo, nikdo nevzpomíná.“

Veselý Halloween

Pokud máte podzimního ponurého počasí tak akorát dost a to poslední, na co byste měli náladu, je ještě ponuřejší oslava dušiček, oslavte toto období po halloweensku! Halloween připadá na 31. října a jeho oslavy začínají ihned po setmění.

Dlabání dýně, veselé převleky a halloweenská párty vám zaručeně zvedne náladu. Podívejte se, jak Halloween oslavit.

Přečtěte si také

Jak oslavit Halloween?

Jak oslavit Halloween?

Tento anglosaský lidový svátek si pomalu našel cestu i do českých luhů a hájů, a pokud se ho letos chystáte slavit i vy, máme pro vás inspiraci!

Přečíst celý článek
Halloween: Zábavnější dušičky

Halloween: Zábavnější dušičky

Na podzim se po celém světě vzpomíná na zesnulé. Odvíjí se od svátku Všech svatých, který se slaví ve dnech původních keltských oslav konce roku – ten se tradičně slavil v noci z…

Přečíst celý článek
Podzimní recept: Krémová dýňová polévka

Podzimní recept: Krémová dýňová polévka

Podzimu vládnou dýně. V kuchyni nabízejí nespočet využití a dnes vám představíme jedno obzvlášť lahodné – dýňovou polévku, po které se bude celá rodina olizovat až za ušima!

Přečíst celý článek
Halloweenské tvoření: Jak vydlabat dýni?

Halloweenské tvoření: Jak vydlabat dýni?

Halloweenská noc se blíží. Ať už ji plánujete slavit pořádnou strašidelnou párty, nebo si jen chcete tematicky vyzdobit dům, čtěte dál. Máme pro vás snadný návod, jak vydlabat a…

Přečíst celý článek
Samhain: Oslavte halloweenskou noc po keltsku

Samhain: Oslavte halloweenskou noc po keltsku

V noci z 31. října na 1. listopadu se ve světě slaví Halloween. A stejně jako dušičky má tento svátek kořeny v tradicích nejrůznějších starých kultur. Pojďme se podívat na keltský…

Přečíst celý článek
Dušičky a Halloween: Máte v tom zmatek?

Dušičky a Halloween: Máte v tom zmatek?

Spousta lidí má v těch podzimních svátcích trochu guláš. Často zaměňují či spojují Dušičky a Halloween, i když se jedná o úplně jiný svátek. Kde se vzaly a jaký je v nich tedy…

Přečíst celý článek
Čarujeme: Vyzkoušejte halloweenské rituály

Čarujeme: Vyzkoušejte halloweenské rituály

31. října je noc opředená legendami, tradicemi a pověrami. Je to zkrátka magická noc, kterou by bylo škoda strávit u televize. Vyzkoušejte jeden ze starých magických rituálů:

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...