Kde se vzal vánoční stromeček?

Štědrý den bez vánočního stromečku si zvládne představit jen málokdo. Jedlička či smrček ozdobený kouličkami, řetězy a čokoládovými figurkami už je zkrátka zažitá klasika. Kde se však tato tradice vzala?

Vánoční stromeček je důležitou součástí celých svátků. Nejenže se jedná o místo, kam naděluje Ježíšek dárky pro děti, ozdobený stromek dotváří také atmosféru v bytě a stal se jedním z důležitých symbolů Vánoc. Nebylo tomu tak však vždy.

Stromeček coby pohanský zvyk

Najít přesně dobu, kdy s Vánoci začal pojit také jehličnatý stromeček, je poněkud problematické. Ani samotné Vánoce totiž neměly tutéž podobu jako dnes. Zdobení stromečku však – zdá se – sahá do historie ještě daleko hlouběji.

Ještě daleko před křesťany, kteří o Vánocích slaví narození Ježíše, totiž stromky ke svým oslavám využívali pohané, konkrétně Keltové a Germáni. Jedni uctívali zdobenými stromky a větvemi boha sluce, druzí takto slavili zimní slunovrat pod křídly boha Wotana.

Novodobá historie vánočního stromečku

Kdy poprvé stromeček začali využívat křesťané, je skutečně nejisté. Dochovalo se sice spousty mýtů a legend, ale jak už to tak s bájemi bývá – ne všemu můžeme věřit.

Jedna taková báje vypráví, že za zvykem zdobení vánočního stromečku stojí irský opat. Tenkrát však stromek ještě zdaleka nesloužil k nadělování dárků pro rodinu a blízké. Opat byl vyslán do Burgundska, aby obrátil pohany na pravou víru. A aby k sobě a ke svému vyprávění přilákal co nejvíce posluchačů, sestavil z hořících pochodní kříž a zavěsil jej na opodál stojící jehličnan.

Podle další legendy (na které přece jen bude smítko pravdy) přišel zvyk vánočních stromečků z Německa. Údajně nejstarší zmínka pochází přímo z Brém, a to z roku 1570. Stromky zde ale neměly jednotlivé rodiny, nýbrž celé cechy, které je využívaly jako venkovní ozdobu svých domů.

Stromky v Čechách

Ačkoliv je to z Německa do Čech co by kamenem dohodil, museli jsme si my na tuto tradici počkat dlouhé roky, dokonce staletí. První český vánoční stromek spatřil světlo světa v roce 1812. A byl to Jan Karel Leibich, ředitel Stavovského divadla, který jej na libeňském zámečku postavil pro své přátele. Do českých rodin se však tento zvyk dostal teprve o několik desetiletí později. Stromečky byly v té době zdobené papírovými ozdobami, perníčky a ovocem.

Teprve v první polovině dvacátého století stromečky ovládly českou scénu naplno. Postupem času se z přírodních ozdob staly skleněné a později ještě umělohmotné a elektrické. A dnes už je vánoční stromek zvykem, bez kterého by Vánoce nebyly pravými Vánocemi. Vždyť kam bychom si dávali dárky pro partnerku či pro partnera?

Přečtěte si také

Jak vybrat vánoční stromek?

Jak vybrat vánoční stromek?

Umělým vánočním stromečkům nefandíte a Vánoce bez živého stromku si zkrátka neumíte představit? Poradíme vám, jak správně vybrat řezaný vánoční stromeček a jak se o něj starat tak…

Přečíst celý článek
Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Předvečer svátku svatého Mikuláše asi nijak představovat nemusíme. Napadlo vás ale někdy, kde vlastně tato tradice vzala? Ptaly se vás vaše děti a vy jste neměli správnou odpověď?…

Přečíst celý článek
Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

V neděli jste rozsvítili první svíčku na adventním věnci a tím vaše oslavy adventu končí? A není to škoda? Zjistěte, jak poctivě oslavit advent a třeba si vytvoříte novou rodinnou…

Přečíst celý článek
Advent: Vše, co byste o něm měli vědět

Advent: Vše, co byste o něm měli vědět

Nedáte dopustit na typicky české vánoční svátky nebo se chcete inspirovat zahraničními zvyky? Ať už vám nosí dárky Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus, zjistěte s námi, jaké jsou…

Přečíst celý článek
Vánoční přípravy: Co si naplánovat na třetí adventní týden?

Vánoční přípravy: Co si naplánovat na třetí adventní týden?

Advent už je v polovině a Vánoce jsou za dveřmi. V neděli zapálíme třetí svíčku a pomalu se blíží velké finále. To důležité už ale máte zařízené. Nebo ne?

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...