Kdo a kdy nosí vánoční dárky ve světě?

Není žádný tajemstvím, že kouzelné bytosti mají rozdělený celý svět a každá z nich naděluje dárky jenom ve svém rajonu. U nás to je Ježíšek, v Americe Santa Claus. Ale znáte i ty další?

Svět je velký, dětí je na něm hodně, a tak je jen štěstí, že v každé zemi naděluje dárky někdo jiný. A pestrost těchto postav je skutečně překvapivá. Někde se dokonce můžeme setkat i se zvířaty.

Česko

Kdo by u nás neznal Ježíška – malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem. Přichází na Štědrý den – 24. prosince a naděluje nepozorovaně dárky otevřeným oknem.

Amerika

Amerického Santa Clause zná snad každý. Málokdo však ví, že svůj typický červený kostým získal až díky firmě Coca Cola – ta jej totiž využila na začátku minulého století pro reklamní kampaň a navlékla ho do firemních barev. Vánoční dárky rozváží na saních v noci z 24. na 25. Prosince, děti je rozbalují ráno.

Rusko

Protože v Rusku převládá pravoslavné křesťanství, dostanou děti vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky jim přiveze Děda Mráz – přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky.

Anglie

Ačkoliv má Anglie hodně společného s Amerikou, Santa Claus zde dárečky nenadílí. Místo toho zde se saněmi jezdí podobný starý chlapík – Father Chrismas neboli Otec Vánoc. Dětem dárečky schovává do punčoch zavěšených na krbu.

Itálie

V Itálii není rozvoz dárků pro děti jednoduchou záležitostí. Nebyla by to pravá Itálie, kdyby se o tuto činnost nestaraly hned dvě postavy. Některým dětem přináší dárky Babbo Natale – chlapík podobný našemu Mikuláši, který na saních přijíždí až z Finska. Nadílka se pak rozbaluje buď na Štědrý den, nebo druhého dne ráno. Jiným dětem však přiváží dárky žena – čarodějnice Befata, a to až 7. ledna.

Německo

Ani v Německu není situace zcela jednoznačná. Na severu se děti dočkají originálních dárků od starého dědečka Weinachstmanna, naopak na jihu země odstanou nadílku od jezulátka, které nazývají Christkind.

Dánsko

V Dánsku se o rozvoz dárků stará taktéž jezulátko – Julemand. Není však na to samo a s radostí využívá pomoc malých skřítků, kteří se nazývají Nisser. Nadílí se také 24. prosince.

Argentina

V Argentině se slaví Vánoce 6. ledna, kdy v této zemi panuje horké léto. Na slavnostní tabuli proto můžeme najít exotické ovoce a hlavní chod je pečený páv. A dárky pro rodinu přináší kůň Magi, kterému se před dveřmi nechává voda a seno.

Polsko

U našich severních sousedů přináší vtipné i praktické dárky svatý Mikuláš. Nikoliv ovšem 5. prosince, kdy se slaví u nás, ale až na Štědrý den.

Když dárky nadělují zvířata

Kromě již zmíněného koně Magi nadělují dárky dětem i jiná zvířátka – namátkou například velbloud patřící Třem králům (Sýrie), veliký krab (Polynésie) či koza krále Olafa (Norsko).

Bohové, svatí a další staříci

Výčet samozřejmě ještě zdaleka není konečný. V různých koutech světa se setkáme například s bohy (bůžek Hoteišó v Japonsku), s mnoha svatými (svatý Basilej v Řecku) i dalšími starými pány (starý muž Tun Čche Lao-žen v Číně).

A to by bylo, aby tihle všichni nezvládli dětem na celém světě přivést dárky včas!

Přečtěte si také

Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Dárky už máte nakoupené, stromek za dveřmi a kapra ve vaně? Pak už zbývá jediné – připravit salát a vymyslet, jak letos ozvláštnit slavnostní tabuli. Máme pro vás super tipy na…

Přečíst celý článek
Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Předvečer svátku svatého Mikuláše asi nijak představovat nemusíme. Napadlo vás ale někdy, kde vlastně tato tradice vzala? Ptaly se vás vaše děti a vy jste neměli správnou odpověď?…

Přečíst celý článek
Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

V neděli jste rozsvítili první svíčku na adventním věnci a tím vaše oslavy adventu končí? A není to škoda? Zjistěte, jak poctivě oslavit advent a třeba si vytvoříte novou rodinnou…

Přečíst celý článek
Advent: Vše, co byste o něm měli vědět

Advent: Vše, co byste o něm měli vědět

Nedáte dopustit na typicky české vánoční svátky nebo se chcete inspirovat zahraničními zvyky? Ať už vám nosí dárky Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus, zjistěte s námi, jaké jsou…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...