Kdo a kdy nosí vánoční dárky ve světě?

Není žádný tajemstvím, že kouzelné bytosti mají rozdělený celý svět a každá z nich naděluje dárky jenom ve svém rajonu. U nás to je Ježíšek, v Americe Santa Claus. Ale znáte i ty další?

Svět je velký, dětí je na něm hodně, a tak je jen štěstí, že v každé zemi naděluje dárky někdo jiný. A pestrost těchto postav je skutečně překvapivá. Někde se dokonce můžeme setkat i se zvířaty.

Česko

Kdo by u nás neznal Ježíška – malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem. Přichází na Štědrý den – 24. prosince a naděluje nepozorovaně dárky otevřeným oknem.

Amerika

Amerického Santa Clause zná snad každý. Málokdo však ví, že svůj typický červený kostým získal až díky firmě Coca Cola – ta jej totiž využila na začátku minulého století pro reklamní kampaň a navlékla ho do firemních barev. Vánoční dárky rozváží na saních v noci z 24. na 25. Prosince, děti je rozbalují ráno.

Rusko

Protože v Rusku převládá pravoslavné křesťanství, dostanou děti vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky jim přiveze Děda Mráz – přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky.

Anglie

Ačkoliv má Anglie hodně společného s Amerikou, Santa Claus zde dárečky nenadílí. Místo toho zde se saněmi jezdí podobný starý chlapík – Father Chrismas neboli Otec Vánoc. Dětem dárečky schovává do punčoch zavěšených na krbu.

Itálie

V Itálii není rozvoz dárků pro děti jednoduchou záležitostí. Nebyla by to pravá Itálie, kdyby se o tuto činnost nestaraly hned dvě postavy. Některým dětem přináší dárky Babbo Natale – chlapík podobný našemu Mikuláši, který na saních přijíždí až z Finska. Nadílka se pak rozbaluje buď na Štědrý den, nebo druhého dne ráno. Jiným dětem však přiváží dárky žena – čarodějnice Befata, a to až 7. ledna.

Německo

Ani v Německu není situace zcela jednoznačná. Na severu se děti dočkají originálních dárků od starého dědečka Weinachstmanna, naopak na jihu země odstanou nadílku od jezulátka, které nazývají Christkind.

Dánsko

V Dánsku se o rozvoz dárků stará taktéž jezulátko – Julemand. Není však na to samo a s radostí využívá pomoc malých skřítků, kteří se nazývají Nisser. Nadílí se také 24. prosince.

Argentina

V Argentině se slaví Vánoce 6. ledna, kdy v této zemi panuje horké léto. Na slavnostní tabuli proto můžeme najít exotické ovoce a hlavní chod je pečený páv. A dárky pro rodinu přináší kůň Magi, kterému se před dveřmi nechává voda a seno.

Polsko

U našich severních sousedů přináší vtipné i praktické dárky svatý Mikuláš. Nikoliv ovšem 5. prosince, kdy se slaví u nás, ale až na Štědrý den.

Když dárky nadělují zvířata

Kromě již zmíněného koně Magi nadělují dárky dětem i jiná zvířátka – namátkou například velbloud patřící Třem králům (Sýrie), veliký krab (Polynésie) či koza krále Olafa (Norsko).

Bohové, svatí a další staříci

Výčet samozřejmě ještě zdaleka není konečný. V různých koutech světa se setkáme například s bohy (bůžek Hoteišó v Japonsku), s mnoha svatými (svatý Basilej v Řecku) i dalšími starými pány (starý muž Tun Čche Lao-žen v Číně).

A to by bylo, aby tihle všichni nezvládli dětem na celém světě přivést dárky včas!

 


Přečtěte si také

Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Dárky už máte nakoupené, stromek za dveřmi a kapra ve vaně? Pak už zbývá jediné – připravit salát a vymyslet, jak letos ozvláštnit slavnostní tabuli. Máme pro vás super tipy na…

Přečíst »
Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!

Předvečer svátku svatého Mikuláše asi nijak představovat nemusíme. Napadlo vás ale někdy, kde vlastně tato tradice vzala? Ptaly se vás vaše děti a vy jste neměli správnou odpověď?…

Přečíst »
Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

V neděli jste rozsvítili první svíčku na adventním věnci a tím vaše oslavy adventu končí? A není to škoda? Zjistěte, jak poctivě oslavit advent a třeba si vytvoříte novou rodinnou…

Přečíst »
Advent: Vše, co byste o něm měli vědět

Advent: Vše, co byste o něm měli vědět

Nedáte dopustit na typicky české vánoční svátky nebo se chcete inspirovat zahraničními zvyky? Ať už vám nosí dárky Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus, zjistěte s námi, jaké jsou…

Přečíst »
Indoor surfing 790 Kč Zobrazit více
Zobrazit pro:   mobil  |  tablet  |  počítač