Podzimní zvyky známé i dávno zapomenuté: Které letos oživíte vy?

Když se řekne „české tradice“, nejspíš si vybavíte vánoční či velikonoční zvyklosti. Život našich předků byl ale mnohem bohatší a celý rok byl protkán různými tradicemi a zvyky. Připomeňme si některé podzimní tradice a zpříjemněme si čekání na Vánoce!

Hodování a víno

Na podzim se lidé těšili z úrody, kterou po létě sklidili, proto jsou podzimní zvyky a tradice spojené především s posvícenskými slavnostmi, hodováním a vínem. Jako první se slavila podzimní rovnodennost následovaná vinobraním a svátky spojenými se svatými.

Svatý Václav: 28. září

Patron českých zemí, patron vinařů a pivovarníků. Na jeho počest se konaly slavnostní mše, poutě, slavnosti a posvícení. Pekly se posvícenské koláče a chystaly se výslužky pro původ čeledníků a děveček. Se svátkem svatého Václava je spojeno také několik pranostik:

  • Na svatého Václava každá pláňka dozrává.
  • Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.
  • Přijde Václav, kamna připrav!

Svátek Všech svatých: 1. listopadu

Křesťanský svátek, který připomíná všechny svaté – a to nejen ty oficiálně kanonizované, ale také ty, „o jejichž svatosti neví kromě Boha nikdo“. Slaví se první neděli po letnicích (Letnice – seslání Ducha svatého – Boží hod svatodušní či svatodušní svátky se slavily 50 dní po Velikonocích a 10 dnů po nanebevzetí Páně.) a je vzpomínkou na všechny věrné zemřelé. Navštěvovaly se hroby, zapalovaly se víčky a pokládaly se věnce.

Dušičky: 2. listopadu

Během dušiček se navštěvují hřbitovy, rozsvěcí se svíčky a vzpomíná se na zesnulé. Věřilo se, že duše jednou za rok vystupují z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Během dušiček se pekly „dušičky“ nebo „kosti svatých“ – pečivo a bochníky ve tvaru kostí. Těmi se obdarovávali pocestní a žebráci u kostela.

Během dušiček se lidé modlili za odpustky pro duše zemřelých, které potřebují očištění a bývá zmiňována modlitba:

„Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!
Budou na nás vzpomínat, až my budem umírat…
V dušičkový večer, rozžehneme svíčky,
modlíme se tiše, při nich za dušičky.
Poslední již svíce, zvolna dohořívá,
za duše, jichž nikdo, nikdo nevzpomíná.“

Svatý Martin: 11. listopadu

Tradice spojené se svátkem svatého Václava se v našich zemích udržely dodnes. Konaly se výroční trhy, poutě a posvícení. Rodiny se scházely, aby si společně pochutnali na martinské huse a rohlíčcích. Svatomartinské hostiny bývaly bohaté, takže po nich mohl nastat šestidenní předvánoční půst.

Proč je se svátkem svatého Martina spojena právě husa? Existují hned dvě legendy:

  • Husy svatého Martina rušily při kázání, proto skončily na pekáči.
  • Svatý Martin se ze skromnosti schoval před volbou biskupa do hejna hus. Husy ho však prozradily kejháním, a tak musel Martin biskupský úřad přijmout.

A jaké pranostiky se pojí se svatým Martinem?

  • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
  • Martin a Kateřina v blátě, Vánoce na ledě.
  • Půjde-li husa o Martinu na ledě, bude dlouhé léto.

Další podzimní pranostiky:

  • Jsou-li ještě na podzim bouřky, neuhodí brzo mrazy.
  • Jaký listopad, takový březen.
  • Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
  • Je-li mnoho žaludů, přijde dlouhá a tuhá zima.
  • Podzim bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu.

Podzim byl a stále je obdobím, kdy trávíme více času doma, hodujeme, pijeme a zatímco se těšíme na Vánoce, vzpomínáme na ty, kteří už s námi nejsou. To ale neznamená, že musí být podzimní období pochmurné – právě naopak!

Přečtěte si také

Jak chutná podzim? Přeci jako dýňové latté!

Jak chutná podzim? Přeci jako dýňové latté!

Podzim už je skoro tady a společně s ním oblíbené podzimní chutě. Zpříjemněte si začátek podzimu, nezoufejte nad koncem léta a hýčkejte své jazýčky. Nechte se inspirovat a…

Přečíst celý článek
Podzimní recept: Krémová dýňová polévka

Podzimní recept: Krémová dýňová polévka

Podzimu vládnou dýně. V kuchyni nabízejí nespočet využití a dnes vám představíme jedno obzvlášť lahodné – dýňovou polévku, po které se bude celá rodina olizovat až za ušima!

Přečíst celý článek
Podzimní tradice a zvyky v české historii: co jste možná nevěděli

Podzimní tradice a zvyky v české historii: co jste možná nevěděli

Vánoce jsou sice králem svátků, ale podzim skrývá své vlastní poklady tradic a zvyků, které stojí za to objevit. Pojďme se společně ponořit do historie a prozkoumat, jak naši…

Přečíst celý článek
Podzimní rovnodennost: Tradice a rituály

Podzimní rovnodennost: Tradice a rituály

Pole jsou sklizená, léto nám dává sbohem a vládu nad krajinou přebírá podzim. Nastává čas přemýšlení, rozjímání, krácení dnů a samozřejmě těšení se na Vánoce. Kdy nás letos čeká…

Přečíst celý článek
Halloweenské tvoření: Jak vydlabat dýni?

Halloweenské tvoření: Jak vydlabat dýni?

Halloweenská noc se blíží. Ať už ji plánujete slavit pořádnou strašidelnou párty, nebo si jen chcete tematicky vyzdobit dům, čtěte dál. Máme pro vás snadný návod, jak vydlabat a…

Přečíst celý článek
Samhain: Oslavte halloweenskou noc po keltsku

Samhain: Oslavte halloweenskou noc po keltsku

V noci z 31. října na 1. listopadu se ve světě slaví Halloween. A stejně jako dušičky má tento svátek kořeny v tradicích nejrůznějších starých kultur. Pojďme se podívat na keltský…

Přečíst celý článek
Vyrobte si svícen s vílami: Snadné a rychlé DIY

Vyrobte si svícen s vílami: Snadné a rychlé DIY

Zkrášlete si domov něžnými svícny, které v sobě ukrývají kouzelné víly. Vnesou do vašeho domova magickou atmosféru - pojďte tvořit s námi!

Přečíst celý článek
Proč už v říjnu myslet na Vánoce?

Proč už v říjnu myslet na Vánoce?

Říkáte si, že jsou Vánoce daleko? Že je ještě moc brzy řešit dárky, dekorace a cukroví? Chyba lávky. Když Vánoce začnete řešit už teď, mnohem víc si je užijete. Tady máte jasné…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...