Sám doma – oblíbená rodinná komedie, o které možná nevíte vše!

„Harry, jdu do baráku“. Kdo by tuhle slavnou hlášku neznal? Kde se komedie natáčela, kdo měl hrát jedny z hlavních postav a jak to bylo s natáčením legendární scény s tarantulí? Pojďme si udělat malé opáčko a výlet do světa statečného Kevina.

Velký dům McCallisterových

Jedná se o reálný dům, který se nachází v městečku Winnetka ve státě Illinois. Konkrétně jej můžete spatřit na 671 Lincoln Avenue. Díky slavné komedii se z domu stala turistická atrakce a v roce 2012 se prodal za více než 1,5 milionu dolarů.

Kevin a jeho bratr

Na začátku obou filmů se u McCallisterů sejde celá rodina, která se chystá druhý den odletět na Vánoce pryč. Postavu malého Fullera, s nímž Kevin nechtěl spát v ložnici, protože si Fuller v noci většinou nestihne dojít na záchod, hrál skutečný bratr Macaulayho Culkina – Kieran.

Jak to bylo s tarantulí?

Daniel Stern alias „hloupější“ z dvou filmových padouchů (Marv) má v jedné scéně na tváři živou tarantuli. Herec souhlasil, že si pavouka nechá na tvář dát, ale pouze v případě, že se scéna natočí pouze na jeden záběr. Vše se povedlo, ale vyděšený křik padoucha se musel dotočit pak v postprodukci, neboť reálný křik během scény by tarantuli vyplašil a mohla by herci ublížit.

Skleněné ozdoby pod oknem

Jak vlastně tvůrci natočili scénu, kdy Marv leze oknem do domu McCallisterů a pod oknem má od Kevina nastražené vánoční ozdoby? Aby se herec nezranil, měl na sobě gumové ponožky tělové barvy a filmové ozdoby byly vyrobeny z cukru.

I film Sám doma má svého "maratonce"

Stejně jako film Grinch a ukradené Vánoce, kde dokázal roli vypravěče herec Anthony Hopkins natočit za jediný den, máme takového hrdinu i v Sám doma. Je jím herec John Candy, který hrál „krále polky“ Guse Polinskiho a ve filmu se nabídl, že sveze dodávkou Kevinovu maminku zpátky k jejich domu. Byl to právě John Candy, který dokázal všechny scény natočit za jediný den.

Kdo měl koho původně hrát?

Role Harryho, neboli „toho chytřejšího“ padoucha, byla původně nabídnuta Robertu De Nirovi. Ten ji ale odmítl a poté ji dostal právě herec Joe Pesci. I další postavy však byly původně plánovány a nabídnuty jiným hercům. Třeba Michael Douglas, Sylvester Stallone, John Travolta, Harrison Ford či Tom Hanks byli adepti na roli Kevinova otce. Maminku slavného Kevina měla hrát Sigourney Weaver, Jodie foster či Sharon Stone.

Kevinovo zranění

Ač dbali tvůrci na veškerá bezpečnostní opatření, i tak došlo k jednomu malému zranění. Stalo se tak při scéně, kdy Kevina pověsí padouch Harry na věšák a předesílá, jakými způsoby se mu pomstí za příkoří, které zlodějům Kevin připravil. Vezme totiž Kevinovu ruku do své a naznačuje, že by mu začal „okusovat prstíčky“. Při natáčení však Joe Pesci (Harry) Macaulaye Culkina omylem skutečně kousl.

A jak probíhají přípravy na Vánoce u vás doma? Máte už vymyšlené všechny dárky pro děti a celou rodinu nebo jste některé hračky pro děti dokonce již pořídili?

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...