Vánoční koledy

Pravá vánoční atmosféra by měla být vždy doplněna o vánoční koledy. Kdy vlastně tato tradice vznikla? 

Historie vánočních koled

 

Vánoční koledy vznikly v dávných dobách, kdy děti za zpěvu koled obcházely chalupy sousedů a koledovaly si o výslužku. Výslužkou jim nejčastěji bylo věnováno jídlo.

Vánoční koledy byly všechny původně s náboženskou tématikou a oslavovaly tak narození Ježíše Krista. Tyto vánoční koledy se zachovaly dodnes, avšak přibyly k nim i další bez užití náboženských prvků. Nejznámější vánoční koledy pocházejí především z pera Jana Jakuba Ryby.

 

Vánoční koledy v moderní době

 

Vánočními koledami se v současné době především myslí písně s Vánoční tematikou, které už nemusí být nutně náboženského charakteru. Patří však i mezi moderní vánoční tradice. Uchovaly si však jejich náladu, jasnou a snadno zapamatovatelnou melodii a krátké sloky střídající refrén. 

Vánoční koledy si v moderní době zpíváme a pouštíme už od adventního období. Jejich milou náladou si tak dokonale můžete navodit magickou atmosféru vánočního klidu a pohody. Vánoční koledy milují také děti, které si je snadno zapamatují a rychle se je naučí zpívat.


Přečtěte si také

Jak strávit štědrý den s rodinou

Jak strávit štědrý den s rodinou

Připomeňte si štědrovečerní tradice a zvyky a naplánujte ten nejlepší Štědrý den. Ať už ho strávíte s celou rodinou nebo jen romanticky ve dvou, máme pro vás tipy, jak si celý den…

Přečíst »
Bílé Vánoce (White Christmas)

Bílé Vánoce (White Christmas)

Skladba "White Christmas" od skladatele Irvinga Berlina se dočkala již nespočtu cover verzí. Původní verze v podání Binga Cosbyho je dokonce nejprodávanějším singlem všech dob. V…

Přečíst »
Indoor surfing 790 Kč Zobrazit více
Zobrazit pro:   mobil  |  tablet  |  počítač