Vánoční koledy

Pravá vánoční atmosféra by měla být vždy doplněna o vánoční koledy. Kdy vlastně tato tradice vznikla? 

Historie vánočních koled

Vánoční koledy vznikly v dávných dobách, kdy děti za zpěvu koled obcházely chalupy sousedů a koledovaly si o výslužku. Výslužkou jim nejčastěji bylo věnováno jídlo.

Vánoční koledy byly všechny původně s náboženskou tématikou a oslavovaly tak narození Ježíše Krista. Tyto vánoční koledy se zachovaly dodnes, avšak přibyly k nim i další bez užití náboženských prvků. Nejznámější vánoční koledy pocházejí především z pera Jana Jakuba Ryby.

Vánoční koledy v moderní době

Vánočními koledami se v současné době především myslí písně s Vánoční tematikou, které už nemusí být nutně náboženského charakteru. Patří však i mezi moderní vánoční tradice. Uchovaly si však jejich náladu, jasnou a snadno zapamatovatelnou melodii a krátké sloky střídající refrén. 

Vánoční koledy si v moderní době zpíváme a pouštíme už od adventního období. Jejich milou náladou si tak dokonale můžete navodit magickou atmosféru vánočního klidu a pohody. Vánoční koledy milují také děti, které si je snadno zapamatují a rychle se je naučí zpívat.

Přečtěte si také

Jak strávit štědrý den s rodinou

Jak strávit štědrý den s rodinou

Připomeňte si štědrovečerní tradice a zvyky a naplánujte ten nejlepší Štědrý den. Ať už ho strávíte s celou rodinou nebo jen romanticky ve dvou, máme pro vás tipy, jak si celý den…

Přečíst celý článek
Bílé Vánoce (White Christmas)

Bílé Vánoce (White Christmas)

Skladba "White Christmas" od skladatele Irvinga Berlina se dočkala již nespočtu cover verzí. Původní verze v podání Binga Cosbyho je dokonce nejprodávanějším singlem všech dob. V…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...