Jak strávit štědrý den s rodinou

Připomeňte si štědrovečerní tradice a zvyky a naplánujte ten nejlepší Štědrý den. Ať už ho strávíte s celou rodinou nebo jen romanticky ve dvou, máme pro vás tipy, jak si celý den opravdu užít.

Vánoční koledy

Kdy jindy si zazpívat vánoční koledy, než právě na Štědrý den? Děti si koledy zazpívají u stromečku, dospělí večer nad skleničkou vína a všichni společně pak na vánoční mši.

Historie vánočních koled

Vánoční koledy vznikly v dávných dobách, kdy děti za zpěvu koled obcházely chalupy sousedů a koledovaly si o výslužku. Výslužkou jim nejčastěji bylo věnováno jídlo.Vánoční koledy byly všechny původně s náboženskou tématikou a oslavovaly tak narození Ježíše Krista. Tyto vánoční koledy se zachovaly dodnes, avšak přibyly k nim i další bez užití náboženských prvků. Nejznámější vánoční koledy pocházejí především z pera Jana Jakuba Ryby.

Vánočními koledami se v současné době především myslí písně s Vánoční tematikou, které už nemusí být nutně náboženského charakteru. Uchovaly si však jejich náladu, jasnou a snadno zapamatovatelnou melodii a krátké sloky střídající refrén.

Tip: Připomeňte si nejoblíbenější vánoční koledy.

 

Štědrovečerní tradice

Štědrý den je spojen s mnoha tradicemi, které budou bavit vás i vaše děti. Většina z nich je určena k předpovězení budoucnosti, a můžete tak s jejich pomocí zjistit, zda budete doma, zda budete cestovat či jak na tom budete se zdravím.

Krájení jablka

Krájení jablka o Vánocích jako tradici udržovali již naši předkové a věštili z rozkrojeného jádřince, jestli budou ten rok zdraví, nebo nemocní. I vy si můžete z jablka věštit.

Připravte si štědrovečerní tabuli a nezapomeňte na něj postavit ošatku s jablky a s nožíkem. Protože od stolu se nevstává! Po štědrovečerní večeři vezměte z ošatky jablíčko a napříč ho rozkrojte. Objevíte-li v jablku jádřinec ve tvaru hvězdičky, pak se můžete těšit na zdraví a štěstí. Pokud najdete jádřinec ve tvaru křížku, ohlašuje to příchod nemoci smrti. Je-li jablko červavé, čeká vás podle tradice nemoc.

Házení střevícem

Tato tradice vznikla pravděpodobně z předpokladu, že každá svobodná dívka by se chtěla co nejrychleji dostat pod „čepec“. Máte-li doma mladou dívku, nebo slečnu v letech, kdy na vdavky už může pomýšlet, házení střevícem je velmi milou a zábavnou vánoční tradicí.

Dívka se postaví zády ke dveřím a přes rameno, či přes hlavu hodí jejich směrem střevíček. Pokud střevíc dopadne tak, že ukazuje špičkou ke dveřím, dívka se do roka provdá a odejde z domova. V opačném případě, když špička střevíčku neukazuje ke dveřím, zůstane doma.

Čekání na zlaté prasátko

Milá a úsměvná tradice vycházející ze štědrovečerního přísného půstu a určená především dětem. Zlaté prasátko se ukáže každému, kdo celodenní půst dodržel a jeho úkaz je za to odměnou.

Aby dětem čekání na Ježíška co nejrychleji uteklo, je čekání na zlaté prasátko skvělou a milou vánoční tradicí. Slibuje se dětem, že pokud se až do večera vydrží postit a nebudou ujídat cukrátka ze stromečku či z tácku s cukrovím, uvidí večer za odměnu zlaté prasátko. Potom stačí jen trocha štěstí a určitě najdete na stěnách od svítícího stromečku tvar, který bude alespoň trochu prasátko připomínat.

Šupina pod talířem

Rybí šupiny by podle tradice měli přinášet peníze a hojnost. Rybí šupina nalezená po štědrovečerní večeři pod talířem je vánoční tradice, která všem říká o hojnosti dalšího roku. Nezapomeňte si pod talíř i vy dát šupinku pro štěstí a hojnost.

Při štědrovečerní večeři dává hospodyně šupiny pod talíř, aby tak přinášely po celý rok dostatek peněz. Kapří šupinku si pak dejte do dalších Vánoc do peněženky tam, kam dáváte mince. Kapří šupinka bude svým kouzlem držet penízky v peněžence, aby se rychle nerozkutálely.

Pouštění lodiček

Tradičním vánočním zvykem je pouštění lodiček, které by mělo ukázat, koho čeká dlouhý a šťastný život, či kdo vycestuje daleko od svého domova. Udělejte si také lodičky ze skořápek ořechů a nechte se překvapit jejich věštbou.

Jako lodička se při této vánoční tradici používá prázdná půlka skořápky vlašského ořechu, do které se pomocí vosku připevní malá svíčka. Napusťte lavor vodou, svíčky v lodičkách zapalte a pusťte je na vodu, doprostřed hladiny.

Ten, kterému se lodička udrží nejdéle nad vodou, bude mít dlouhý a šťastný život. Ten, kterému se lodička bude držet u okraje nádoby, zůstane doma a nečeká ho žádná dlouhá a náročná cesta. Ten, kterému se lodička bude držet spíše ve středu nádoby, může očekávat odloučení od svých blízkých i na delší dobu.

Lití olova

Nad svíčkou roztavené olovo se vlije do nádoby se studenou vodou a výsledný tvar se interpretuje jako znamení pro budoucnost. Nebo se za pomocí svíčky nechají vrhat jeho stíny, které jsou pak dále vykládány. Při tomto zvyku to chce zapojit fantazii, ale o to více zábavy si společně užijete!

Jak strávit štědrý den?

Plánujete strávit Štědrý den s celou rodinou a přemýšlíte, jak všechny na celý den zabavit? Máme pro vás tipy na celý den:

Dopoledne

Pokud ještě nemáte ozdobený stromeček, dopoledne je tou správnou chvílí. Zapojte všechny zúčastněné, pusťte si koledy a vytvořte společně ten nejkrásnější vánoční stromeček. Děti při této činnosti můžete poučit o půstu a zlatém prasátku, které mohou večer zahlédnout, když jej dodrží.

Odpoledne

Pokud nedodržujete půst, k obědu se tradičně podává houbový kuba. Po jídle je ideální chvíle zajít na procházku nebo jít sáňkovat, když počasí přeje a máme sněhovou nadílku. Taková procházka je nejen příjemná, ale také dětem ukrátí čas v dychtivém očekávání dárečků. Specielně pro ně je důležitý program, neboť večer je daleko a nervozita dětí stoupá.

Na procházku si nezapomeňte vzít lojové koule pro ptáčky, mrkvičky a jablíčka na provázcích pro lesní zvěř. V lese pak můžete zvířátkům také připravit nadílku.

Po procházce už je čas na přípravu večeře, a zatímco budete v kuchyni chystat večerní tabuli, děti si mohou zkrátit čas vánočními tradicemi.

Večer

Už je vše přichystáno a očekávání jak strávit štědrý den se pomalu naplňují. Dětem očka jen září a celá rodina usedá ke slavnostnímu stolu. Nezapomeňte, od tohoto stolu nesmí nikdo vstát. Po večeři ještě nezapomeňte na krájení jablka. Poté již zbývá jediné. Očekávaný zvuk zvonečku a v čele s utíkajícími dětmi se celá rodina přesune ke stromečku, kde Ježíšek přichystal spoustu vánočních dárků.

Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Štědrovečerní stůl by měl svým stylem korespondovat se zbytkem vánoční výzdoby. Pokud tedy máte celý byt nazdobený ve stříbrno-fialové, zlato-zelená kombinace na stole není ta správná volba. Nezapomeňte tedy vždy respektovat barevnou škálu, kterou jste si pro vánoční výzdobu zvolili.

Pokud je váš domov zařízen funkčně, jednoduše a elegantně, pak v podobném duchu prostřete i sváteční tabuli. Je-li váš jídelní stůl krásný sám o sobě, nemusíte to s dekoracemi přehánět. Vystačíte si se vkusnou dekorací umístěnou uprostřed stolu, případně s běhounem ladícím s barvou ostatních dekorací.

Na co nezapomenout?

  • Od stolu se nesmí vstávat, proto si polévku i další chody připravte tak, abyste na vše dosáhli od stolu.

  • Pod každý talíř dejte šupinu z vánočního kapra, která přinese hojnost do dalšího roku.

  • Na stůl nezapomeňte dát ošatku s jablky, abyste si po večeři mohli rozkrojit jablíčko.

  • Pokud máte lichý počet stolovníků, prostřete pro jednoho navíc. Podle tradice přináší lichý počet míst u stolu smůlu.

 

Když potřebujete udělat dojem – nezapomeňte na detaily

Pozvali jste na štědrovečerní večeři příbuzné či známé a chcete udělat jen ten nejlepší dojem? Chcete, aby si od vás odnesli jen ty nejkrásnější dojmy? Pak nezapomeňte na drobné detaily, díky kterým si o vaší večeři budou povídat ještě hodně dlouho.

Připravte si předem zasedací pořádek a každému nechte v talíři malou pozornost. Co třeba šišku/jmenovku? Nebo malý dáreček?

Přečtěte si také

Lití olova

Lití olova

Vánoční lití olova bylo jednou z nejrozšířenějších vánočních tradic. V poslední době tento zvyk ale ustupuje do pozadí. Avšak nenechte zapomenout této tradici, jež k Vánocům patří…

Přečíst celý článek
Krájení jablka

Krájení jablka

Vánoční tradice, která se snad nejvíce dochovala až do dneška a má značnou historii. Krájení jablka o Vánocích jako tradici udržovali již naši předkové a věštili z rozkrojeného…

Přečíst celý článek
Čekání na zlaté prasátko

Čekání na zlaté prasátko

Milá a úsměvná tradice vycházející ze štědrovečerního přísného půstu a určená především dětem. Zlaté prasátko se ukáže každému, kdo půst dodržel a jeho úkaz je za to odměnou.

Přečíst celý článek
Házení střevícem

Házení střevícem

Tato tradice vznikla pravděpodobně z předpokladu, že každá svobodná dívka by se chtěla co nejrychleji dostat pod „čepec“. Máte-li doma mladou dívku, nebo slečnu v letech, kdy na…

Přečíst celý článek
Šupina pod talířem

Šupina pod talířem

Rybí šupiny by podle tradice měli přinášet peníze a hojnost. Rybí šupina, nalezená po štědrovečerní večeři pod talířem, je vánoční tradice, která všem říká o hojnosti do dalšího…

Přečíst celý článek
Pouštění lodiček

Pouštění lodiček

Tradičním vánočním zvykem je pouštění lodiček, které by mělo ukázat, koho čeká dlouhý a šťastný život, či kdo vycestuje daleko od svého domova. Udělejte si také lodičky ze…

Přečíst celý článek
Tradiční štědrovečerní polévka

Tradiční štědrovečerní polévka

Tradiční štědrovečerní polévka nesmí chybět na žádné štědrovečerní tabuli. Na tuto oblíbenou polévku existuje řada návodů. My pro Vás máme klasický staročeský vánoční recept, se…

Přečíst celý článek
Štědrovečerní polévka Jihočeská

Štědrovečerní polévka Jihočeská

Mezi netradiční vánoční recepty, které zpestří Vaši vánoční tabuli, patří Štědrovečerní polévka Jihočeská, která na rozdíl od klasické rybí polévky obsahuje kořen zázvoru. Tato…

Přečíst celý článek
Vánočka

Vánočka

Vánočku není třeba dlouze představovat. Znáte typičtější vánoční pochoutku? Připravili jsme pro Vás tradiční vánoční recept. Rozinky, mandle, oříšky a kandované ovoce. Co všechno…

Přečíst celý článek
Vánoční koledy

Vánoční koledy

Pravá vánoční atmosféra by měla být vždy doplněna o vánoční koledy. Kdy vlastně tato tradice vznikla? 

Přečíst celý článek
Jak strávit Štědrý den – zdobíme vánoční stromeček

Jak strávit Štědrý den – zdobíme vánoční stromeček

Jednou z nejoblíbenějších tradic spojenou se Štědrým dnem je zdobení vánočního stromečku. Pokud vydržíte neozdobit vánoční stromeček hned na začátku adventního období, můžete si…

Přečíst celý článek
Jak strávit Štědrý den ve dvou

Jak strávit Štědrý den ve dvou

Strávit Štědrý den ve dvou je velmi romantické. Takový den může být velmi povznášející čas, který si společně báječně užijete a na takové romantické chvíle budete rádi velmi…

Přečíst celý článek
Jak strávit Štědrý den u tchánů

Jak strávit Štědrý den u tchánů

Ačkoli se to pro mnoho z Vás může zdát jako noční můra, jak strávit Štědrý den u tchánů je snadná a nakonec i příjemná věc. Jen se musí vědět, jak na to. Spolehněte se na náš…

Přečíst celý článek
Jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Vánoční stromeček patří mezi nejvýznamnější symboly Vánoc. Každý rok se stává tou nejkrásnější ozdobou celého našeho bytu. Bez vánočního stromu si nikdo neumí představit ty pravé…

Přečíst celý článek
Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Jak prostřít štědrovečerní stůl?

Dárky už máte nakoupené, stromek za dveřmi a kapra ve vaně? Pak už zbývá jediné – připravit salát a vymyslet, jak letos ozvláštnit slavnostní tabuli. Máme pro vás super tipy na…

Přečíst celý článek
Dárky máme. Jak je efektně zabalit?

Dárky máme. Jak je efektně zabalit?

Balicí papír z drogerie, zlatá stuha s kudrlinkou a …. A všechny dárky pod stromečkem vypadají stejně nudně jako každý rok. A přitom stačí pár jednoduchých triků, díky kterým…

Přečíst celý článek
Barevné a dekorační trendy Vánoc: Jak vyzdobit interiér?

Barevné a dekorační trendy Vánoc: Jak vyzdobit interiér?

Přemýšlíte, do jakých barev či do jakého stylu letos sladit vánoční dekorace? Máme pro vás trendy dekorační tipy, se kterými zaručeně nešlápenete vedle.

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...