Vánoční zvyky a pověry

Zajímá vás, jaké pověry a zvyky jsou spojené s Vánoci? Většina lidí má tradiční zvyky a pověry spojené s touto dobou roku. Podívejte se na různé zvyky, tradice a pověry.

Vánoce jsou pro mnoho lidí významným a tradičním obdobím, které je spojeno s řadou pověr, zvyků a rituálů. Tyto tradice se mohou lišit v závislosti na regionu a kultuře.

Zdobení vánočního stromečku

Jedním z nejznámějších vánočních zvyků je zdobení vánočního stromku. Tento zvyk pochází ze středověkého Německa a rozšířil se do mnoha dalších zemí. Věřilo se, že zdobení stromku přináší štěstí a ochranu. Původně se používaly přírodní materiály, jako jsou ořechy, ovoce a svíčky. Později se začaly používat i skleněné koule, mašle a další ozdoby.

Betlém

Betlém je jednou z nejvýznamnějších symbolických reprezentací Vánoc a je spojen s narozením Ježíše Krista. Představuje malou scénu, která zobrazuje jeskyni nebo chlév, kde se podle biblického příběhu narodil Ježíš. Betlémy jsou tvořeny figurkami, které zobrazují svatou rodinu, pastýře, Tři krále, anděly, zvířata a další postavy související s Vánoci. Betlémy se vyvinuly jako způsob vizuálního vyprávění příběhu o narození Ježíše pro ty, kteří neuměli číst nebo neměli přístup k biblickým textům. Původně byly betlémy velmi jednoduché, s hrubými dřevěnými figurkami. Postupem času se však staly uměleckým dílem a jejich tvorba se rozšířila po celém světě.

Jmelí

Jmelí je rostlina, která se v mnoha kulturách a tradicích spojuje s Vánocemi. Jmelí je považováno za symbol štěstí, lásky, plodnosti a ochrany. Podle legendy bylo jmelí kdysi stromem. Když byl z jeho dřeva zhotoven Kristův kříž, strom prý hanbou seschl a změnil se v rostlinu. Ta má Kristovo umučení vykoupit tak, že zahrne dobrem všechny, kdo pod ním projdou. Ale pozor – jmelí nosí štěstí jen tomu, kdo je jím obdarován!

Štědrovečerní večeře

Bývá tradicí, že se schází celá rodina při sváteční večeři. Tradiční štědrovečerní večeře se u nás skládá z rybí polévky, bramborového salátu s kaprem. Během večeře se dodržuje několik zvyků. Mezi nejčastější patří prázdný talíř nebo místo pro nečekaného hosta. Tento zvyk symbolizuje pohostinnost. Dalším zvykem je neodcházet od stolu během večeře.  Pokud by totiž někdo vstal, znamenalo by to, že už se příští rok na Vánoce rodina nesejde celá ve stejném složení. Dalším zvykem je umístění mince či šupiny pod talíř. Ten, kdo ji najde, toho se celý rok budou držet peníze.

Půlnoční mše

Štědrý den tradičně vrcholí půlnoční mší. Během této mše se slaví památka narození Ježíše Krista a přichází se představit Bohu díkem, modlitbou a oslavou. Mše je obvykle plná symboliky, písní, modliteb a čtení z Bible, která vyprávějí příběh o narození Ježíše.

Vybrané tradice a pověry

Na magickou moc adventních svátků spoléhali už naši předkové. Hospodáři se pomocí tajemných triků snažili zajistit úrodu na příští rok, hospodyně hledaly odpovědi na životní otázky a neprovdané dívky zjišťovaly, kdy si pro ně přijde ženich. Staré vánoční tradice už pomalu vymizely, ale není do věci si některé znovu připomenout. Ne nadarmo se říká, že o Vánocích se plní všechna naše přání.

Pouštění lodiček

Každý člen rodiny si sám vyrobí lodičku ze skořápky ořechu, do které dá svíčku. Tu rozsviťte až ve chvíli, kdy se bude pohupovat na hladině. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Jestliže lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.

Házení střevíce

Svobodné dívky házely střevícem přes hlavu. Ukazovala-li špička střevíce ke dveřím, znamenalo to, že se dívka vdá a odejde z domu. Obrátila-li se patou ke dveřím, znamenalo to, že dívka zůstane doma.

Lití olova

Dříve hojně dodržovaný zvyk v řadě domácností opět ožívá. Horké olovo se roztavilo nad hořící svíčkou a poté vlilo do vody. Odlitek, který vzniknul, věštil dotyčnému jeho budoucnost. Například dva spojené kruhy věštily svatbu

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se překrojí jablko. Obě poloviny se všem ukážou. Pokud vnitřní část s jádry vypadá jako hvězda, sejdou se příští rok opět všichni ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných onemocní nebo zemře.

A jaké vánoční zvyky a tradice nejraději dodržujete vy? Vyzkoušíte nějaké nové?

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...