Advent

Advent je z náboženského pohledu mimo jiné začátek liturgického roku, pro většinu z nás pak také znamená intenzivní přípravu na vánoční svátky.

Období adventu určují 4 adventní neděle. O těchto nedělích je jednak zvykem zapalovat svíčky na adventním věnci, jednak přistupuje většina obchodů na prodlouženou otevírací dobu. Z počátkem adventu se rovněž zahajují vánoční trhy.

Advent 2019

Veškeré vánoční tradice a přípravy na samotné svátky začínají v období adventu. O první adventní neděli, která se často označuje také jako železná, zapalujeme na adventním věnci první ze svíček. O týden později, tedy na bronzovou neděli zapálíme už dvě svíčky – o vánočních svátcích tedy září již celý věnec. O adventu se rovněž začíná s tradičním pečením vánočního cukroví, nakupováním dárků na Vánoce a jsou zahájeny vánoční trhy.

Vánoce 2019

Vánoční svátky loňského roku se co do počasí nesly na teplotách kolem nuly. Předpověď na letošní Vánoce zatím není jednotná; některé slibují spíše Vánoce na blátě, jiné záplavy sněhu. Podle nejrůznějších průzkumů se také Vánoce 2018 ukázaly jako „chudší“ oproti předchozím rokům; to je přičítáno především ekonomické krizi a snižování platů. Letošní svátky by pak dle odhadů měly být již vyrovnanější a částečně i štědřejší, než Vánoce 2018.

Přečtěte si také

Adventní kalendáře

Adventní kalendáře

Ke každým Vánocům neodmyslitelně patří adventní kalendář. Děti, ale i dospělí na něm odpočítávají dny, které od začátku prosince zbývají do Štědrého večera a vždy za to na ně čeká…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...