Jak na správné vánoční dárky?

Na internetu se to jen hemží tipy, jak vybrat správné vánoční dárky pro celou rodinu. Přesto tu a tam pod stromečkem najdeme kousky, které bychom nejraději zase zabalili zpátky do papíru a odeslali na druhý konec světa. Co všechno se tedy řadí do hitparády nejhorších dárků? Jaké dárky pod stromeček raději nedávat?

Jsou lidé, kteří stráví nad vhodným výběrem dárků dlouhé hodiny. A jsou za to odměněni radostí druhých na Štědrý den. Pak tu jsou ovšem lidé, kteří vánoční dárky pro děti i dárek pro partnera vybírají poněkud laxně. A výsledkem jsou pak jen rozpačité pohledy a bezradné (a lživé) ujištění, že se jedná o nádhernou věc.

Ponožky

Ponožky překvapivě vévodí seznamu (vedle peněz a alkoholu) nejčastěji věnovaných vánočních dárků. A není se čemu divit. Potřebuje je totiž každý, a tak se mnoha lidem (zvláště třeba babičkám a maminkám) může zdát, že jsou naprosto ideálním dárkem. Opak však často bývá pravdou. Zvlášť když se jedná o ručně pletené kousky, které se sebezapřením oblékneme jednou do roka. Anebo o ošklivé, bezbarvě šedé ponožky s vysokým lemem, který se dá vytáhnout do půli lýtek…

Měkké dárky

Takzvané měkké dárky umějí potěšit. Otázkou však zůstává koho. Pokud vybíráte dárek pro ženu a koupíte jí svetr v jejím oblíbeném butiku, je možné, že jí skutečně uděláte radost. V nejhorším případě si jej půjde vyměnit za jiný kousek.

S měkkými dárky však stoprocentně pohoříte u svých dětí. Ty totiž oblečení berou jako nutné zlo, které pod stromečkem jenom zabírá místo hezkým dárkům. Cítí se ukřivděně a roste v nich pocit, že byly podvedeny – oblečení byste jim stejně tak jako tak museli koupit, aby chudinky měly v čem chodit. Tak proč jim ho dáváte na Vánoce?

Dárky, které urazí – žehlicí prkno a kuchařka pro začátečníky

Má vaše partnerka či partner nějaké to kilo navíc? Nebo neumí vařit? A vy jste se tedy rozhodli věnovat svému protějšku stroj na posilování, permanentku do fitness centra či kuchařku po začátečníky? I když to myslíte dobře, nejspíš se stane, že toho druhého urazíte. Zvlášť, když jste s ním o jeho handicapu nikdy dříve nemluvili.

Absolutním propadákem jsou pak dárky pro ženy do domácnosti. Posilují v nich pocit, že doma nejsou nic lepšího než služky a hospodyně a že práce v domácnosti jsou jen jejich záležitostí.

Dárky, které vlastně darujete sobě

Darujete občas druhému v dobré víře dárek, ze kterého jste vy sami nadšeni? Nebuďte pak vyvedení z míry, když se obdarované osobě líbit nebude. Pravděpodobně s vámi totiž nesdílí vaše nadšení pro věc. A čeho se tedy vyvarovat?

Rozhodně nekupujte jako dárek manželce lístky na hokej či na fotbal (pro dva), nenadchnete ji ani sadou šroubováků, která v domácnosti chybí. A pokud jí věnujete DVD přehrávač, o kterém už sám přinejmenším měsíce básníte, také to bude poněkud podezřelé… Stejná situace nastane s koupí nového počítače či štěňátkem a další zvířenou.

Přečtěte si také

Jak na balení vánočních dárků

Jak na balení vánočních dárků

Vánoční dárek by měl zaujmout nejen svým obsahem, ale také obalem. Nestačí přitom vzít běžný balící papír, stužku a natištěnou jmenovku. Při balení vánočního dárku je třeba využít…

Přečíst celý článek
Tipy na praktické vánoční dárky

Tipy na praktické vánoční dárky

Vánoční dárky nemusejí nutně představovat pouze romantické dary či obligátní „knížku nebo DVDčko“. Na vánoce můžete nakoupit pro své blízké a přátele i ryze praktické dárky. Je…

Přečíst celý článek
Levné vánoční dárky mohou být originální

Levné vánoční dárky mohou být originální

Vánoční dárky nemusejí stát tisíce korun. Také obyčejný levný dárek může potěšit, tím spíše, že jeho výběrem musíte strávit více času a dát si na něm opravdu záležet.

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...