Vánoční deník: Jak jsem ztratil dítě: část 1.

Jsem programátor, táta, milující manžel a mimo jiné také chlap, který je bůhví za co trestaný. Žena si zlomila nohu a já se tak musím starat o celou domácnost i o děti. K tomu přijela tchýně a za dveřmi jsou Vánoce. Už toho na mě začíná být moc.

Péče o zlobivá dvojčata, uklízení domácnosti a celkové psychické vypětí se na mě skutečně začíná podepisovat. V práci dělám chyby, nesoustředím se a místo obědového tlachání s kolegy zkoumám školní rozvrh a plánuju, v kolik budu muset z práce odejít, abych včas odvedl kluky na kroužky.

Což o to, dvojčata by koneckonců mohla přece vyzvednout tchýně, že? Ale ono to není tak jednoduché. Ačkoliv jsou pro ni vnoučci největší andílci, přece jen dává přednost tomu, aby natřásla polštáře vlastní dceři. A navíc – ona sama by se do víru velkoměsta nepustila. Je z tradičního českého venkova a mohla by se tu ztratit.

To však neznamená, že by chtěla být celé dny zavřená. Naopak.

A jde se na trhy

„Janičko, říkala jsem si, že by se chlapcům mohly líbit vánoční trhy,“ zašveholila večer u televize. Mně hned od začátku bylo jasné, že jí by se mohly líbit vánoční trhy.

„Jasně, tak tam zajděte,“ přikývla Jana. Ale tchýně pokračovala.

„A myslíš, že by s námi mohl jít Karel? Já abych se tu neztratila…“

A bylo to. Jana se podívala, usmála a já musel jít. Nikdo se mě neptal.

A tak jsem sbalil kluky, tchýni a vyrazil s nimi do centra. Matouš s Tadeášem se nejdřív způsobně drželi babičky za ruku a povídali si s ní. Já jsem tak v klidu mohl rozmýšlet jeden zapeklitý algoritmus. Už jsem ho skoro rozlouskl, když tu jsem byl nedobrovolně vtažen do diskuze.

„Karle, co všechno máte na těch vánočních trzích?“

„To netuším, já tam nikdy nebyl.“ To jsem kecal. Jako malého mě tam určitě vzali. Ale na co chodit mrznout ven, tísnit se v davu a kupovat věci, které za poloviční cenu seženete na internetu? Ani teď jsem z představy hlavy na hlavě nebyl nadšený.

„Ty jsi tam nikdy nebyl? Tak to ty trhy budeme muset projít úplné celé.“

No to bude úžasné…

Hlava na hlavě a stejně nějaká chybí

Trhy byly přesně takové, jak jsem předpokládal. Všude se jeden na druhém tísnili vánoc-chtiví lidé, kupovali všechno možné, oháněli se taškami, do toho sněžilo a byla zima, takže se řada z nich zahřívala grogem, děti pištěly a vyhrávaly se koledy. Ale celkem vzato tam panovala vánoční atmosféra.

Na chvíli jsem se tedy nechal ukolébat představou Štědrého dne, jakou kluci budou mít radost, až otevřou svoje dárky, jak bude stromeček pěkně nasvícený a jak budeme v teple a venku bude padat sníh…

„Karle?“ vyrušila mě tchýně. „Chlapci nejsou s tebou?“

Nebyli. Měli být? Asi ano, když se mě tak ptá…

Předchozí díl seriálu najdete zde.

Na další díl se můžete těšit již 19.12.!

Přečtěte si také

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Vánoční stromeček patří mezi nejvýznamnější symboly Vánoc. Každý rok se stává tou nejkrásnější ozdobou celého našeho bytu. Bez vánočního stromu si nikdo neumí představit ty pravé…

Přečíst celý článek
Vánoční deník: Mik, Mik, Mikuláš… část 2.
Vánoční deník: Už máš dárky, programátore?

Vánoční deník: Už máš dárky, programátore?

Vánoce, Vánoce přicházejí…! A mně vůbec do zpěvu není. V současné chvíli jsem totiž otec na plný úvazek, který kromě starostí o dvojčata a manželku musí ještě zajistit dokonalé…

Přečíst celý článek
Vánoční deník: Velké finále

Vánoční deník: Velké finále

A je to tady. Je to za námi.  Nakonec i táta na plný úvazek a programátor vržený do reálného světa přežil Štědrý den a všechna úskalí s ním spojená. Ale vězte, že to nebylo…

Přečíst celý článek
Advent klepe na dveře!

Advent klepe na dveře!

Advent klepe na dveře a sním již začne ono vytoužené odpočítávání do Vánoc. Umocněte kouzelnou atmosféru očekávání krásnými adventními dekoracemi. Prozradíme Vám tajemství. Nejen…

Přečíst celý článek
Večírek, na který nikdo nezapomene: Jak ho připravit?

Večírek, na který nikdo nezapomene: Jak ho připravit?

Ať už se chystáte uspořádat večírek k jakékoliv příležitosti, určitě chcete, aby se vaši hosté především dobře bavili. Proto je potřeba se dobře připravit!

Přečíst celý článek
Čeká vás návštěva tchýně? Připravte se!

Čeká vás návštěva tchýně? Připravte se!

Vztahy s tchýní patří k těm nejprobíranějším a nejkomplikovanějším v celé rodině. Snachy a budoucí snachy se na maminky svých partnerů snaží udělat vždy ten nejlepší dojem již od…

Přečíst celý článek
Jaké barvy ovládnou Vánoce 2023?

Jaké barvy ovládnou Vánoce 2023?

Vánoční sezóna se pomalu ale jistě blíží a za chvíli se obchody začnou plnit vánočními dekoracemi. Zjistěte s námi, jaké barvy jsou pro letošní vánoční sezónu nejvíce v kurzu!

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...