Vánoční tradice 2023

Vánoce jsou za dveřmi, pomalu se blíží doba nakupování dárků, pečení cukroví a vánočního úklidu. Ani se nenadějeme a půjdeme kupovat vánoční stromeček a kapra, a potom už nastane ten dlouho očekávaný Štědrý den. Na jaké vánoční tradice se letos těšíte Vy?

Období adventu určují 4 adventní neděle. O těchto nedělích je jednak zvykem zapalovat svíčky na adventním věnci, jednak přistupuje většina obchodů na prodlouženou otevírací dobu. Z počátkem adventu se rovněž zahajují vánoční trhy.

Advent

Veškeré vánoční tradice a přípravy na samotné svátky začínají v období adventu. O první adventní neděli, která se často označuje také jako železná, zapalujeme na adventním věnci první ze svíček. O týden později, tedy na bronzovou neděli zapálíme už dvě svíčky – o vánočních svátcích tedy září již celý věnec. O adventu se rovněž začíná s tradičním pečením vánočního cukroví, nakupováním dárků na Vánoce a jsou zahájeny vánoční trhy.

Vánoce 2021

Vánoční svátky loňského roku se co do počasí nesly na teplotách kolem nuly. Předpověď na letošní Vánoce zatím není jednotná; některé slibují spíše Vánoce na blátě, jiné záplavy sněhu. Podle nejrůznějších průzkumů se také Vánoce 2021 ukázaly jako „chudší“ oproti předchozím rokům; to je přičítáno především ekonomické krizi a snižování platů. Letošní svátky by pak dle odhadů měly být již vyrovnanější a částečně i štědřejší než Vánoce 2021.

Přečtěte si také

Krájení jablka

Krájení jablka

Vánoční tradice, která se snad nejvíce dochovala až do dneška a má značnou historii. Krájení jablka o Vánocích jako tradici udržovali již naši předkové a věštili z rozkrojeného…

Přečíst celý článek
Čekání na zlaté prasátko

Čekání na zlaté prasátko

Milá a úsměvná tradice vycházející ze štědrovečerního přísného půstu a určená především dětem. Zlaté prasátko se ukáže každému, kdo půst dodržel a jeho úkaz je za to odměnou.

Přečíst celý článek
Házení střevícem

Házení střevícem

Tato tradice vznikla pravděpodobně z předpokladu, že každá svobodná dívka by se chtěla co nejrychleji dostat pod „čepec“. Máte-li doma mladou dívku, nebo slečnu v letech, kdy na…

Přečíst celý článek
Šupina pod talířem

Šupina pod talířem

Rybí šupiny by podle tradice měli přinášet peníze a hojnost. Rybí šupina, nalezená po štědrovečerní večeři pod talířem, je vánoční tradice, která všem říká o hojnosti do dalšího…

Přečíst celý článek
Pouštění lodiček

Pouštění lodiček

Tradičním vánočním zvykem je pouštění lodiček, které by mělo ukázat, koho čeká dlouhý a šťastný život, či kdo vycestuje daleko od svého domova. Udělejte si také lodičky ze…

Přečíst celý článek
Jaké barvy ovládnou Vánoce 2023?

Jaké barvy ovládnou Vánoce 2023?

Vánoční sezóna se pomalu ale jistě blíží a za chvíli se obchody začnou plnit vánočními dekoracemi. Zjistěte s námi, jaké barvy jsou pro letošní vánoční sezónu nejvíce v kurzu!

Přečíst celý článek
Originální způsoby balení dárků

Originální způsoby balení dárků

Vánoce jsou tu dřív, než řeknete „vždyť sotva začal listopad“. Pojďte si s námi natrénovat balení dárků, ať se letos vytáhnete.

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...