Jak vánočně vyzdobit byt?

Bez vánočních dekorací doma tu správnou sváteční atmosféru vykouzlíte jen těžko. Vánoční dekorace jsou stejně neodmyslitelnou součástí Vánoc jako vůně vanilkových rohlíčků či zdobení vánočního stromečku. A díky vánoční výzdobě se můžete na tu správnou vlnu naladit s předstihem.

Tip: Výroba vánočních dekoracích je skvělá zábava na podzimní večery, do které můžete zapojit celou rodinu. Podívejte se, co všechno můžete vyrobit sami a inspirujte se nejlepšími vánočními DIY projekty.

Druhy vánočních ozdob

Vánoční ozdoby patří především na stromeček, ale můžete je použít také jako ozdoby na adventní věnec, na věnec na dveře či je rozvěsit na větvičky, které dáte do vázy na stůl. Některé si dokonce zvládnete vyrobit sami!

Vánoční ozdoby z papíru

Když se řekne papírová vánoční ozdoba, nejspíš si vybavíte klasickou červenou skládací hvězdu do okna, kterou máte spojenou se socialismem. Ale ona se opět vrací do módy! Takže pokud ji máte ještě někde na půdě, nebojte se ji letos oprášit.

Papírové vánoční ozdoby jsou ideální jako kreativní plán na zabavení dětiček. Budete potřebovat ozdobné papíry, nůžky, lepidlo a provázek. Překvapí vás, jaké krásné tvary dokážete nejrůznějším prostřiháváním, skládáním do ruliček a ohýbáním papíru vytvořit. U nás najdete hned dva zajímavé návody na výrobu ozdob z papíru, ale na internetu najdete návodů nespočet - zkuste hledat třeba návody na “papírové girlandy” či “papírové řetězy”.

Vánoční ozdoby z korálků

Vánoční ozdoby z korálků patří k tradičním svátečním dekoracím a na vánočním stromečku by měly mít své čestné místo. Oblíbené jsou především hvězdy a andílci, sněhové vločky či stromečky. I ty můžete vyrobit sami s pomocí drátků a vybraných korálků. Nebojte se ani abstraktních tvarů - stačí zvolit vánočně laděné barvy!

Skleněné vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby vyrobené ze skla u nás patří mezi ty nejrozšířenější. Dnešní trh nabízí skutečně široký výběr tohoto druhu ozdob. Narazíte na klasické kulaté ozdoby s nejrůznějšími ornamenty, ale už dlouhá léta jsou k dostání například i skleněné postavičky připomínající Mikuláše či soby. Pokud chcete mít na stromečku skutečné originály, poohlédněte se po ručně malovaných ozdobách.

Dřevěné ozdoby a ozdoby ze slámy

Vánoční ozdoby ze dřeva či slámy představují další z tradičních dekorací, kterými každoročně zkrášlujeme své vánoční stromky. Dřevo je příjemné na dotek, pěkně voní a připomíná nám starobylé tradice. Kdysi se všechny dřevěné ozdoby a dekorace vyřezávaly ručně, dnes už jsou převážně dílem sériové výroby. Pokud vás ale nemrzí si připlatit, pořídíte u českých řezbářů ještě dnes originální, velmi propracované a umělecky hodnotné kusy.

Naopak velmi dostupné, ale stejně tradiční jsou ozdoby ze slámy. Nejčastěji jsou vázané červenou nitkou do tvarů hvězd, sněhových vloček či postaviček andílků. Zvláště krásně se vyjímají na stromečku laděném do červena či do zlata.

 

Plastové vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby z plastu jsou velmi populární volbou. Vypadají stejně dobře jako ty skleněné, pořídíte je v mnoha barvách, velikostech a designech. A po pádu na zem se nerozbijí a stojí pár korun. Pořídíte je v tradičním i moderním vzhledu, takže pokud hledáte cenově dostupné dekorace, ty z plastu jistě vaše očekávání splní.

 

Jak vánočně vyzdobit byt?

Na stole máte adventní věnec, okna umytá a nazdobená, cukroví se peče, ale vánoční nálada se ne a ne dostavit? Pusťte si koledy a nechte se inspirovat, jak výzdobou přivolat vánoční náladu:

Tip: Než se do výzdoby bytu pustíte, určete si barevný tón, do kterého budete vánoční dekorace ladit. Barvy a styl dekorace je dobré sladit s ostatním zařízením bytu. Zkuste styly příliš nemíchat, a pokud je váš domov moderně zařízený, slaměné ozdoby nemusí být zrovna to pravé. Nechte se při výběru barevné palety a stylu výzdoby inspirovat aktuálními vánočními dekoračními trendy.

  • Rozhodně by u vás doma nemělo chybět jmelí. Zlaté, stříbrné, nebo přírodní zelené zvolte podle barev ostatních ozdob. Můžete ho dát do vázy na stůl, nebo ozdobnou mašlí připevnit ke stropu. A nezapomeňte, že musí být darované!

  • Další vděčnou dekorací jsou svíčky. Zkuste vzít větší jednobarevné svíčky, ozdobit je mašličkou a rozmístit po bytě.

  • Ze skříně vyndejte vánoční ubrus, na kterém se bude krásně vyjímat mísa s ovocem a ořechy.

  • K tradiční vánoční výzdobě patří betlém. Ať už máte starožitný betlém ze dřeva nebo jeho modernější variantu, neměl by na Vánoce chybět!

  • Sušené pomeranče, jablka, ořechy a skořice – to jsou drobnosti, které vám udělají obrovskou službu. Můžete jimi ozdobit stůl, svíčky nebo třeba parapet.

  • Při výzdobě se nemusíte omezovat jen na vnitřní prostory. Zkuste na dveře pověsit vánoční věnec, mašli nebo třeba jmelí. V oknech se budou krásně vyjímat lucerničky a světýlka.

 

Vánoční hvězda vám může dělat radost celý rok

Důležitou součástí vánoční výzdoby domova je květina jménem vánoční hvězda. Pochází původně z Mexika a ve volné přírodě tam dorůstá až do velikosti okolo 4 metrů. Její šlechtěná příbuzná, kterou najdete u nás v obchodech, je ale podstatně menší, běžně měří tak 20-30 centimetrů. Unikátní na vánoční hvězdě je, že nejkrásnějších barev dosahuje právě na Vánoce. Její výrazný vzhled se opravdu nedá přehlédnout a vytváří tak ideální výzdobu pro slavnostní časy.

Ačkoliv se traduje, že přezimování vánoční hvězdy je komplikované, není tomu tak! Stačí dodržovat pár základních pravidel a můžete se kochat krásou vánoční hvězdy celý rok.

Nejdůležitější je přemístit vánoční hvězdu po konci Vánoc do chladnější místnosti, omezit její zalévání na jednou týdně a nevystavovat jí přímému slunci. Na konci léta pak stačí vánoční hvězdu připravit na vánoční režim – to znamená vystavit ji každý den zhruba na deset hodin na světlo a po zbytek dne ji opět zakrýt.

 

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Vánoční stromeček patří mezi nejvýznamnější symboly Vánoc. Každý rok se stává tou nejkrásnější ozdobou celého našeho bytu a bez stromu si Vánoce nejspíš nedokážete představit, viďte? Zdobení vánočního stromku patří mezi nejmilejší vánoční tradice nejen u nás.

Tradiční zdobení vánočního stromku

Když se řekne “tradiční vánoční stromeček”, každý si představí něco jiného. My ale nemáme na mysli socialistický přeplácaný vánoční stromeček, ale stromek s tradičními ozdobami z přírodních materiálů.

Pro tradiční vzhled vánočního stromečku toho příliš potřebovat nebudete. Cenově dostupnou klasikou jsou ozdoby ze dřeva či slámy doplněné sušenými jablíčky, ořechy, šiškami, perníčky či háčkovanými ozdobičkami. Tradiční vánoční barvou je červená, a pokud budete mít pocit, že je váš stromeček bez třpytivých řetězů “chudý”, můžete jej doplnit právě o červené mašličky. A pokud si nemůžete čokoládové postavičky odpustit, zvolte takové, které příliš nehýří barvami a budou ladit se zbytkem přírodních ozdob.

Moderní zdobení vánočního stromku

Pokud ve vašich snech vypadá dokonalý vánoční stromeček elegantně a třpytí se na dálku, nejspíš zvolíte moderní přístup k jeho zdobení.

 

Velmi moderní se poslední dobou stalo zdobení stromku pouze dvěma barvami. Strom pak vypadá jednoduše a velmi elegantně. Oblíbené jsou kombinace červená-zlatá, modrá-stříbrná, fialová-zlatá a šedá-bílá-stříbrná. I vám doporučujeme zvolit jednu výraznou a jednu tlumenou barvu a podle toho vybrat kouličky, světýlka a řetězy. Nezapomeňte, že ladění do zlata bude lépe vypadat se žlutými žárovičkami a ladění do stříbrna zase s bílými žárovičkami.

Nezapomeňte do stejného stylu jako vánoční stromeček sladit i další vánoční dekorace - adventní věnec, dekorace na vánoční tabuli či ozdobný věnec na dveřích. Docílíte tak profesionálního efektu.

Přečtěte si také

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Vánoční stromeček patří mezi nejvýznamnější symboly Vánoc. Každý rok se stává tou nejkrásnější ozdobou celého našeho bytu. Bez vánočního stromu si nikdo neumí představit ty pravé…

Přečíst celý článek
Vánoční dekorace

Vánoční dekorace

Vánoční dekorace patří nezaměnitelně patří k vánočním tradicím. Chcete se o vánočních dekoracích dozvědět více? Víte například, jaké jsou druhy vánočních ozdob? A víte jak je…

Přečíst celý článek
Vánoční deník: Mik, Mik, Mikuláš… část 1.

Vánoční deník: Mik, Mik, Mikuláš… část 1.

Říkají mi Karel a právě prožívám jedny z nejtěžších vánočních svátků svého života. Moje manželka si zlomila nohu a já chudák sám chlap se musím starat o naše šestiletá rozjívená…

Přečíst celý článek
Inspirace na výzdobu interiéru: Vánoce ve skandinávském stylu

Inspirace na výzdobu interiéru: Vánoce ve skandinávském stylu

Máte již hotovou vánoční výzdobu? Držíte se tradiční výzdoby, nebo dáváte přednost moderním trendům? Ať tak či tak – kombinovat můžete obojí. Připravili jsme si pro Vás malou…

Přečíst celý článek
Jaké barvy ovládnou Vánoce 2023?

Jaké barvy ovládnou Vánoce 2023?

Vánoční sezóna se pomalu ale jistě blíží a za chvíli se obchody začnou plnit vánočními dekoracemi. Zjistěte s námi, jaké barvy jsou pro letošní vánoční sezónu nejvíce v kurzu!

Přečíst celý článek
Vánoční DIY: Jednoduchý nápad na okouzlující vánoční přáníčka

Vánoční DIY: Jednoduchý nápad na okouzlující vánoční přáníčka

Rozdávání vánočních přáníček je milý způsob, jak říct i lidem, se kterými si nedáváme dárky, že jsme si na ně vzpomněli. Anebo k dárečku připojit přání s osobním vzkazem. Přáníčka…

Přečíst celý článek
Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

Advent: Kde se vzal a jak ho slavit?

V neděli jste rozsvítili první svíčku na adventním věnci a tím vaše oslavy adventu končí? A není to škoda? Zjistěte, jak poctivě oslavit advent a třeba si vytvoříte novou rodinnou…

Přečíst celý článek
Vánoční tvoření: Nejlepší DIY návody, které musíte zkusit!

Vánoční tvoření: Nejlepší DIY návody, které musíte zkusit!

Společně s vánoční atmosférou na vás padne tvořivá nálada a máte chuť se pustit do tvoření dárečků, ozdob, přáníček a dalších výtvorů s vánoční tématikou? Našli jsme ty nejlepší…

Přečíst celý článek
Dárky máme. Jak je efektně zabalit?

Dárky máme. Jak je efektně zabalit?

Balicí papír z drogerie, zlatá stuha s kudrlinkou a …. A všechny dárky pod stromečkem vypadají stejně nudně jako každý rok. A přitom stačí pár jednoduchých triků, díky kterým…

Přečíst celý článek
Vánoční DIY: Snadný návod na vánoční ozdoby

Vánoční DIY: Snadný návod na vánoční ozdoby

Využijte toho, že předvánoční shon ještě nenabral pořádné obrátky a zpříjemněte si čekání na první sníh vánočním tvořením. Máme pro vás snadný návod, jak si doma vyrobit krásné…

Přečíst celý článek
3 vánoční trendy pro rok 2023: Který z nich vás okouzlí?

3 vánoční trendy pro rok 2023: Který z nich vás okouzlí?

Ještě nemáte svůj domov vánočně nazdobený? Vánoce jsou sice blízko, ale ještě máte pořád trochu času. Zjistili jsme, jaké dekorační trendy ovládnou Vánoce 2023 – nechte se…

Přečíst celý článek
Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...