Peklo s princeznou – 7 zajímavostí nejen o tvrdohlavé princezně

Oblíbená pohádka, u které se zasmějí nejen děti, ale i dospělí. Také znáte příběh tvrdohlavé princezny Anety, která si odmítala vzít „nešiku“ ze sousedního království – prince Jeronýma? Jak už to v pohádkách bývá, nakonec svedla souhra šťastných okolností jejich cesty dohromady. Co jste možná nevěděli o natáčení oblíbené české pohádky?

Princezna se skutečnou arachnofobií

Představitelka princezny Anety – Tereza Voříšková trpí chorobným strachem z pavouků. V pohádce je však scéna, kdy je princezna Aneta vězněná v pekle a leze po ní pavouk. Aby herečka tuto scénu dokázala zvládnout, statečně trénovala několik dní před natáčením tohoto obrazu tak, že si nechala opakovaně na tělo pokládat a živého sklípkana.

Raněný princ

Během toho, co princezna Aneta uteče z domova, má i princ Jeroným stejný nápad. Nebyla by to pohádka, aby se ti dva během svého útěku nepotkali. Princezna Aneta je u břehu a princ Jeroným se schovává nahoře na skále. Díky své nešikovnosti princ Jeroným ale upadne, chvíli klouže až na kraj skály a poté spadne do vody a topí se – princezna Aneta jej pochopitelně zachrání. Jednalo se však o nebezpečnou scénu, na kterou se štáb rozhodl povolat kaskadéra.

Vláčení po zemi a pád do vody, to vše proběhlo bez problémů. Kámen úrazu však nastal při předstírání tonutí ve vodě. Kaskadér byl totiž natolik dobrý plavec, že nedokázal dostatečně věrohodně předvést, že se topí. Proto se scénu rozhodl nakonec natočit sám Jiří Mádl. Během toho, co jej ale štáb tahal za nohy po skále, si však do krve odřel celý bok. Scénu ale natočil na první dobrou a zranění přiznal štábu až druhý den.

Pád Lucifera

Teď nemluvíme o tom, jak končí pohádkové příběhy, ale o nešťastném pádu herce Martina Stránského, představitele dvojrole Lucifera a kováře. Martin Stránský si při natáčení jedné ze scén nešikovně přišlápl lem svého dlouhého pláště a upadl. V natáčené scéně sice pád figurovat měl, ale o chvíli jindy a v místě dopadu čekala bezpečná matrace. Místo ní však herec dopadl na hranu schodu a narazil si kostrč a pánev. Na zlomeniny naštěstí nedošlo, ale i tak bylo zranění velmi bolestivé.

Peklo s princeznou a Pyšná princezna

Co mají tyto dvě pohádky společného? Je to místo, kde se filmy natáčely. V obou případech se některé scény točily v Dolském mlýně. V případě pohádky Peklo s princeznou však museli starý mlýn tvůrci filmu značně upravit, a to jak zvenčí, tak zevnitř.

Čert z Ameriky

Režisér Miloslav Šmídmajer pozval na natáčení i opravdovou filmovou legendu – Miloše Formana. Nikdo z herců o tom však nevěděl, a když se na place Miloš Forman objevil, bylo to pro všechny obrovským překvapením. Miloš Forman si zahrál malou roli spícího strážce pekelné brány.

Kostýmy

Ve filmu se vyskytovalo mnoho čertů, a to nejen dospělých čertů, ale i dětské čertovské role. Vzhledem k natáčení různých pádů do vody, ale i bezprostřednosti dětí, které se během pauz často umazaly, musely být „na skladě“ kostýmy rezervní, a to rovnou v 5 zcela totožných provedeních pro každého herce. Díky tomu bylo možné herce ihned převléci do suchého a čistého kostýmu a pokračovat v natáčení.

Šťastná královna Zlata Adamovská

Herečka Zlata Adamovská, která hrála maminku prince Jeronýma během natáčení ochutnávala nejrůznější dobroty z královské tabule. Nevěděla však o tom, že rekvizitáři mezitím zdatně bojovali s otravným hmyzem a nastříkali na jídlo sprej proti komárům. Herečka se naštěstí obešla bez zdravotních následků, a tak mohlo natáčení bez problémů pokračovat.

A který vánoční film máte rádi vy? Je jím spíše česká tvorba nebo máte rádi i klasiky jako je Sám doma, Láska nebeská nebo Grinch? Usaďte se pohodlně u televize, užívejte si vánoční atmosféru a chvíli nemyslete na žádné povinnosti. Vždyť i vánoční dárky se dají objednat z pohodlí domova!

Ještě jste nenašli ten správný dárek? Zkuste Váš výběr více upřesnit...